رنگ PANTONE سال ۲۰۲۱

رنگ PANTONE سال 2021

بیش از ۲۰ سال، رنگ سال Pantone در تولید محصولات و تصمیمات خرید در صنایع مختلف از جمله مد، اثاثیه منزل و طراحی صنعتی و همچنین بسته بندی محصولات و طراحی گرافیکی تأثیرگذار بوده است.

روند انتخاب رنگ سال Pantone نیاز به بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل بسیار فراوانی دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله، کارشناسان رنگ Pantone در موسسه رنگ Pantone، جهان را به دنبال تأثیرات جدید رنگ می‌کشاند. این موضوع می‌تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم‌های در حال تولید، مجموعه‌های هنری مسافرتی و هنرمندان جدید، مد، تمام زمینه های طراحی، مقصد محبوب سفر، وهمچنین سبک‌های زندگی جدید، سبک بازی و شرایط اقتصادی – اجتماعی باشد. تأثیرات همچنین ممکن است از فن آوری‌های جدید، مواد، بافت‌ها و جلوه هایی باشد که بر رنگ، سیستم عامل های مربوط به رسانه‌های اجتماعی و حتی رویدادهای ورزشی آینده که توجه جهانیان را جلب می کنند ، تأثیر می گذارد.

درباره موسسه رنگ پانتون ™

موسسه Pantone Color واحد تجاری در Pantone است که برترین رنگ‌های باند فصلی را برجسته می‌کند و رنگ سال Pantone را انتخاب می کند و روند جهانی رنگ را پیش بینی می کند و در مورد رنگ برای هویت بصری محصول و مارک به شرکت‌ها توصیه می‌کند. از طریق پیش بینی روند فصلی، روانشناسی رنگ و مشاوره رنگ، موسسه Pantone Color با برندهای جهانی همکاری می کند تا به طور موثر از قدرت روانشناسی و احساسات رنگ در استراتژی طراحی خود استفاده کند.

موسسه رنگ پانتون ™

رنگ امسال یک زرد درخشان و شاد همراه با نشاط است، سایه زرد رنگ گرم و غنی از انرژی خورشیدی. نمادی از عناصر جامد و قابل اعتماد است که جاودانه هستند و پایه محکمی را ایجاد می کنند. رنگ‌های سنگریزه‌ای در ساحل و عناصر طبیعی که ظاهر خنک آن‌ها توانایی ایستادن در آزمون زمان را برجسته می‌کند و احساس خونسردی، استواری و مقاومت را تشویق می کند.

رنگ زرد می‌‌تواند خشن باشد

رنگ زرد در حالی که می‌تواند یک رنگ انرژی بخش باشد، روی دیگری هم دارد. برخی مواقع زرد می‌تواند به شدت پرخاشگر و تهاجمی باشد. بسیاری از مواقع وقتی افراد در جایی قرار بگیرند که با رنگ زرد محاصره شده باشد، ممکن است بسیار تحریک‌پذیر یا حتی عصبانی شوند. افراد اعلام کرده‌اند وقتی که در اتاقی که تمام دیوارهایش زرد است قرار می‌گیرند، میزان تحریک‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ تفاوتی هم ندارد که با حس و حال خوب وارد اتاق شده باشند یا نه. خیلی از افراد این رنگ را رنگ برون‌گرایی می‌دانند که نمی‌توان وجود آن را انکار کرد و احساسات خود را نسبت به آن واکنش نداد. افرادی که رنگ زرد را برای لباس، یا ماشین خود انتخاب می‌کنند نیز معمولا به برون‌گرایی تمایل بیشتری دارند و ارزش زیادی برای منحصربه‌فرد بودن قائل هستند.

رنگ زرد می‌‌تواند خشن باشد

رنگ زرد پیچیده است

تاثیر رنگ زرد می‌تواند به شدت پیچیده باشد؛ برخی افراد را یاد روزهای گرم و شاد تابستان بیندازد و برای برخی زنده کننده خاطرات بد باشد. این رنگ برای برخی افراد رنگ خوشحالی و یادآور گل‌ها و طلوع آفتاب است؛ اما همین رنگ می‌تواند در برخی دیگر باعث واکنش عصبی شدید و از دست دادن کنترل عصبی شود. خیلی از افراد با دیدن رنگ زرد تاب و توان خود را از دست می‌دهند، چه نسبت به غذا و چه نسبت به اتفاقات.

رنگ زرد فرح بخش است

برای خیلی از افرد رنگ زرد یک رنگ نشاط آور و فرح بخش است. در کنار این، این رنگ می‌تواند توجه و نگاه همه را به خود جلب کند. با استفاده از این موضوع در تبلیغات از این رنگ استفاده می‌کنند تا با جلب توجه، احساس نشاط و خوشحالی را در افراد بیدار کنند. برای یک برند چه چیزی بهتر از این‌که مردم نامش را با شادی به یاد داشته باشند.

دانش‌آموزانی که در کلاسی با یک دیوار زرد رنگ درس می‌خواندند، احساس نشاط و فرح بیشتری نسبت به یادگیری درس را گزارش کردند. وقتی افراد زرد می‌پوشند یا یک ماشین زرد سوار می‌شوند، می‌تواند نشان‌دهنده شخصیت شوخ‌طبع و بازیگوش آن فرد باشد. این رنگ همچنین نشان‌ می‌دهد که این افراد مایلند که کارها را متفاوت از دیگران انجام دهند و نظر دیگران یا روبرو شدن با هنجارهای گروه، اهمیت زیادی برایشان ندارد.

با این‌که رنگ زرد توانایی تحریک و بیدار کردن احساسات مختلفی را دارد، مهم است که به یاد داشته باشیم این عکس‌العمل‌ها در افراد مختلف غالبا منحصربه‌فرد و تجربی هستند تا قطعی. برخی از واکنش‌ها مثل سخت خواندن نوشته‌های زرد رنگ جزو شواهد جهانی هستند و موارد دیگر معمولا فرهنگی یا حتی مربوط به تعداد محدودی از افراد است.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *