روش های تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی

بارها برای ما پیش آمده است که هنگام انتخاب یک دستکش دستی یا کفش خاص ، همیشه اندکی درنگ میکنیم که بررسی کنیم این این محصول چرم اصل است یا چرم مصنوعی. با این حال ، برخی از ما نمی دانیم که چگونه تفاوت بین این دو ماده را تشخیص دهیم و فقط می توانیم طرح یا رنگ را انتخاب کنیم .

به طور خلاصه ، تشخیص تفاوت بین یک محصول چرم اصل و یک محصول چرم مصنوعی همیشه آسان نیست . و برای  مردم عادی تشخیص اینکه یک محصول چرمی  واقعی است یا نه دشوار میباشد.امروزه انواع و اقسام چرم های مصنوعی در بازار تولید شده اند که بسیار شبیه به چرم طبیعی میباشند.حتی اگر کیفیت چرم مصنوعی فوق العاده افزایش یافته باشد ، شما هنوز هم می توانید تفاوت این دو را تشخیص دهید. در اینجا لیستی از برجسته ترین تفاوت هایی که می توانید بین چرم طبیعی و چرم مصنوعی پیدا کنید را برای شما تعریف کرده ایم .

با ما در این  مجله از مستر چرم همراه باشید

بوی چرم

جرم اصل دارای بوی مشخصی است . شما قادر خواهید بود بو را در چرم طبیعی و چرم مصنوعی مشاهده کنید. با این حال ، بوی چرم مصنوعی بوی شیمیایی و وینیل را یادآوری می کند. و در مقابل  ، چرم طبیعی بویی منحصر به فرد غنی ، خاکی و کمی شیرین دارد. این احتمالاً یکی از آسان ترین راه های تشخیص چرم مصنوعی از چرم طبیعی است. با برخی از محصولاتی که می دانید چرم اصلی هستند تمرین کنید تا بتوانید با بوی متمایز چرم اصل آشنا شوید.

سطح چرم

چرم واقعی بسته به کیفیت و نوع آن می تواند درشت یا صاف احساس شود. اگر محصول بیش از حد صاف و براق باشد یا پلاستیکی به نظر برسد ، احتمالاً جعلی است .چرم طبیعی همیشه با خطوط ریز ، منافذ ریز و براقیت و سطح صاف همراه بود در حالی که چرم مصنوعی بسیار براق و فاقد خطوط ظریف و منافذ میباشد. این امر به دلیل پیشرفتهای اخیر در فن آوری پردازش چرم مصنوعی که باعث دشوارتر شدن تشخیص یکی از دیگری شده است ، بسیار تغییر کرده است ، اما با بررسی دقیق می توانید تفاوتهای چرم طبیعی و چرم مصنوعی را  را دریابید.

سوزاندن چرم

وقتی تکه کوچکی از چرم مصنوعی را روی آتش می سوزانید ، به سمت داخل فر می شود. در واقع ، حتی اگر به سختی آتش را لمس کند ،  در اثر تماس با شعله آتش فر می شود. چرم مصنوعی به شدت قابل اشتعال است، همچنین بوی نامطبوع پلاستیک سوخته را آزاد می کند. از طرف دیگر ، چرم اصلى به سختى آتش می گیرد و در هنگام سوختن بوی پلاستیک  یا مواد شیمیایی را از خود ازاد نمیکند .

شکستگی

چرم اصلی به  علت استحکام و یک پارچگی  که در بافت خود دارد در هنگام تا خوردن یا تحت فشار قرار گرفتن ممکن است که دچار چین و چروک شود ولی بصورت لحظه ای بوده و بعد از مدتی به حالت اولیه خود برمیگردد، ولی دچار شکستگی  در بافت خود نمیشود. در صورتی که چرم مصنوعی هنگام که تحت فشار یا تاخوردگی قرار میگیرد کمتر دچار چین و چروک شده ولی شکسته میشود ومانند چرم اصل دیگر انحنا های صاف را در سطح خود نمایش نمیدهد .

 

جذب آب در چرم

چرم اصل توانایی جذب آب را دارد.اگر شما یک قطره آب را بروی چرم طبیعی بریزید ظرف گذشت ۱۰ ثانیه مشاهده خواهید کرد که قطره ی آب جذب چرم میشود در حالی که چرم مصنوعی این توانایی را نداشته و نمیتواند اب را جذب خود کند .

 

برچسب چرم

بسیاری از محصولات چرم اصل حاوی برچسبی هستند که نشان می دهد این محصول چرم اصل است. تولید کنندگان چرم اصل، تمام سعی خود را میکنند که اصلی بودن محصول خود را به مشتری بفهمانند. بنابراگر چرم واقعی باشد ، با افتخار چنین می گوید “۱۰۰٪ چرم واقعی” ، “چرم کامل / دانه برتر” یا “چرم اصلی”

اگر روی برچسب نوشته شده باشد ، “مواد ساخته شده توسط بشر” یا اگر این محصول هیچ برچسبی نداشته باشد ،باید به  اصل بودن یا نبودن آن چرم شک کنید . البته فقط در نظر گرفتن برچسب برای تشخیص چرم کافی نیست و باید فاکنور های دیگر را نیز در نظر داشته باشید .

لبه ی چرم

لبه ها را بررسی کنید لبه های لباس چرم یا مبلمان چرم نیز نشانگر اصالت آن است. چرم تقلبی دارای یک لبه صاف وسیقلی  است که کمی شبیه به  پلاستیک  میباشد  در حالی که چرم اصل دارای لبه طبیعی و خشن است و حالتی کاملا صاف و یک دستی ندارد.

 

منافذ چرم

به سطح چرم نگاه کنید. چرم واقعی ماده ای طبیعی است که از پوست حیوان واقعی ساخته شده است. ساختار سطح آن کاملاً یکنواخت نخواهد بود و شامل لکه ها و نقایص خواهد بود.هنگام تعیین اینکه یک قطعه چرم تقلبی است یا واقعی ، منافذ چرم را بررسی کنید. منافذ چرم با اینکه بصورت یک دستی دیده میشود اما اگر کمی با دقت تر به آن نگا کنید میبینید که ساختار آن از یک الگوی مشخص پیروی نمیکند و متفاوت است . علت این تفاوت نیز بخاطر پوست طبیعی حیوانات میباشد که چرم از ان بدست می اید در مقابل سطح چرم مصنوعی یکنواخت است. الگوی بسیار منظم و یکنواخت نشانه این است که این یک قطعه ی ماشینی است.

 

چرم را لمس کنید

به یاد داشته باشید ، چرم واقعی یک ماده طبیعی است. بنابراین ، وقتی انگشتان خود را از روی آن عبور می دهید ، کاملاً صاف احساس نمی شود. انگشت خود را به داخل چرم فشار دهید مانند پوست ، سطح آن کمی کشیده و چین و چروک می شود. در مقابل وقتی انگشتان خود را روی چرم مصنوعی می گذرانید ، احساس سرما و یکنواختی غیرطبیعی میکنید. همچنین ، وقتی انگشت خود را به سطح چرم فشار می دهید ، مانند پوست عمل نمی کند. به جای کشش یا چروک شدن ، مواد مصنوعی به راحتی زیر انگشت شما فرو می ریزند در حالی که هنوز فرم خود را حفظ می کنند.

 

سخن اخر

برای اینکه مهارت خود را در شناسایی چرم مصنوعی در مقابل چرم واقعی را بیشتر کنید ، وقت خود را با مقایسه چرم هایی که می دانید تقلبی هستند با چرم هایی که اصل می دانید ، صرف کنید. با تمرین خواهید دید که آیا محصول چرمی که می خواهید خریداری کنید چرم واقعی است یا چرم مصنوعی.

 

فاطمه سئو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.