تاثیر الکل و مواد ضدعفونی کننده بر روی چرم

از بین بردن لکه الکل روی چرم

چرم یک ماده با ارزش است که برای حفظ و ماندگاری آن نیاز به تمیز کردن و نگه‌داری منظم دارد.  اگرچه ممکن است انواع تمیزکننده محصولات از مواد شیمیایی ساده ای همچون ایزوپروپیل الکل تشکیل شده است که بیشتر به آن الکل گفته می شود. استفاده از الکل بسته به موضوع مصرف و ماده تحت درمان، اثرات مثبتی بر روی چرم دارد.در مقاله امروز ، من دقیقاً در مورد پاک کردن لکه الکل از روی چرم بدون آسیب رساندن به آن را بررسی می کنم و به شما میگویم اگر به طور تصادفی الکل به چرم شما آسیب برساند ، چه باید بکنید. الکل یک ماده قوی و در عین حال بی ثبات است و اگر از آن به درستی استفاده نشود ، بیشتر از فایده آن می تواند مضر باشد.

الکل برای چرم

از الکل  می توان برای تمیز کردن چرم استفاده کرد و برای تمیز کردن تقریباً هر لکه ای که برای انسان شناخته شده است خوب است. مالیدن الکل روی سطوح چرمی عالی است ، چه مبل شما ، چه کاپشن دوچرخه سواری شما!

مالیدن الکل و مواد ضد عفونی کننده برای از بین بردن لکه‌های جوهر بسیار مناسب است.  پنبه را درون محلول الکل رقیق شده کرده و آن را روی محل مالش دهید تا از بین برود،  سپس از سشوار و حرارت  کم استفاده کنید تا آن خشک شود و به همین راحتی اثری از لکه باقی نمی ماند.  الکل رقیق شده با آب نیز باعث از بین رفتن کپک از چرم می شود.  محلول آب الکل را روی پارچه اسپری کنید و ناحیه آسیب دیده را تمیز کنید.  این فرآیند همچنین ممکن است فواید نرم‌ شدن و تورم چرم را به همراه داشته باشد.

چه زمانی از الکل برای پاک کردن چرم استفاده کنیم ؟

می خواهم وقت بگذارم و به این نکته اشاره کنم که قبل از استفاده از الکل روی سطح چرم  خود ، ابتدا باید از پاک کننده مخصوص چرم استفاده کنید. پاک کننده های چرم برای استفاده روی چرم طراحی شده اند و معمولاً می توانند اکثر کثیفی ها و لکه های کوچک را بدون آسیب رساندن به مواد و پاک کردن رنگ پاک کنند.

هنگامی که با یک پاک کننده چرم سنتی تلاش کردید (و نشد) ، ممکن است زمان آن رسیده باشد که با استفاده از الکل ایزوپروپیل آن را یک درجه بالا ببرید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر الکل بتواند رنگ اکریلیک را حذف کند ، اگر مراقب نباشید ، می تواند رنگ چرم را نیز پاک کند.

نحوه صحیح استفاده از الکل برای چرم

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز نباید محل مورد نظر را  بصورت مستقیم با الکل خالص، اسپری یا آغشته کنید. این سریعترین راه برای آسیب رساندن الکل به چرم است و فقط یک لکه سفید کننده نامطلوب را برای شما به همراه خواهد داشت.در عوض ، توصیه می کنم یک تکه پنبه کوچک یا نوک یک دستمال را در الکل آغشته کنید.

با فشار محکم با نوک انگشتان خود ، منطقه لکه دار را به آرامی بمالید تا زمانی که متوجه شدید شروع به روشن شدن می کند. به خاطر داشته باشید که تا زمانی که چرم مرطوب است ، هنوز تیره به نظر می رسد ، بنابراین مطمئن شوید که در طی مالیدن الکل به چرم یک استارحت زمانی به آن  بدهید تا رطوبت موجود روی سطح آن خشک شود  تا متوجه تغییر رنگ آن بشوید.

اگر همه چیز خوب پیش رفت ، می توانید لکه یا چربی را از چرم در کوتاه ترین زمان پاک کنید. پس از تمیز کردن لکه ، ضروری است که مقداری مرطوب کننده چرم را به محل مورد نظر بمالید تا مواد را مرطوب کرده و از ترک خوردن جلوگیری کنید. الکل تمایل دارد تمام روغن های طبیعی را از هر چیزی که لمس می کند خارج کند ، که می تواند بر کل اون ماده  تأثیر بگذارد و در آینده منجر به پاره شدن و ترک خوردن آن شود.

آیا مالیدن الکل می تواند به چرم آسیب برساند؟

متأسفانه الکل می تواند به چرم آسیب برساند. در حالی که چرم مطمئناً یکی از مقاوم ترین مواد است ، اما هنوز هم محدودیت ها و ضعف هایی دارد. این ماده به ویژه نسبت به چیزهایی که آن را خشک می کند مانند نور خورشید ، مواد شیمیایی و الکل حساس است. در حالی که الکل پاک کننده عالی است ، الکل همچنین عامل خشک کننده و اکسید کننده است.

به همین دلیل است که من همیشه توصیه می کنم از پاک کننده لکه چرم قبل از استفاده مستقیم الکل استفاده کنید. علاوه بر این ، اگر مجبور به استفاده از الکل شدید از الکلی که غلظت کمتری دارد استفاده کنید ، حتی ممکن است بخواهید با مخلوط کردن آن با مقداری آب ، الکل را تا ۲۵ درصد کاهش دهید.

هنگامی که از غلظت بالای الکل بر روی چرم استفاده می کنید ، می تواند سطح چرم را ضعیف کرده و پیوندهایی را که آن را در کنار هم نگه می دارند ، خراب کند. این به نوبه خود می تواند باعث پاره شدن یا خراشیدن چرم شود و در آینده منجر به ایجاد سوراخ شود.

آیا می توانم از پاک کننده های حاوی الکل در صندلی های چرمی استفاده کنم؟

مراقبت از صندلی های چرمی بسیار مشکل است. اگر مراقب نباشید ، روشهای مختلفی وجود دارد که باعث میشود شما به طور تصادفی و ناخواسته به مبلمان و یا روکش چرمی خود آسیب برسانید.

نکته اصلی که هنگام تمیز کردن صندلی های چرمی باید به خاطر داشته باشید این است که از محلول تمیز کننده حاوی الکل با درصد بالا استفاده نکنید. لوازم تمیز کننده یکبار مصرف و دستمال مرطوب معمولاً حاوی الکل هستند که باعث خشک شدن و آسیب رساندن به صندلی های چرمی می شود. بسیاری از پاک کننده های دیگر ، مانند پاک کننده لاک ناخن یا استون ، همچنین به صندلی های چرمی شما آسیب می رسانند. صندلی های چرمی می توانند کمی ظریف باشند ، بنابراین استفاده از هر پاک کننده اسیب رسان میباشد و ممکن است باعث پوسیدگی و از دست رفتن رنگ روکش های چرمی شود.

ممکن است پاک کننده های مخصوص صندلی جرمی ( صندلی ماشین) کمی گران قیمت باشد ، اما خرید پاک کننده هایی که مخصوص صندلی های چرمی ساخته شده اند بهترین گزینه است. این باعث می شود صندلی های شما تمیزتر و سالم تر به نظر برسند. اگر برای تمیز کردن ماشین خود از برخی مواد ضدعفونی کننده استفاده می کنید ، توصیه می کنیم بعد از آن روی صندلی های خود از نرم کننده استفاده کنید. سالم ماندن مهم است ، ینابراین باید مراقب باشیم که در استفاده درازمدت به خودروهایمان آسیب نرسانیم.

چگونه می توان آسیب های الکلی بر روی چرم را ترمیم کرد؟

خوب ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بلافاصله الکل موجود بروی چرم  را رقیق کنید. یک پارچه بردارید و آن را با آب خیس کنید و آن را در ناحیه ای که الکل ریخته اید فشار دهید. این باعث می شود که چرم مقداری از آب را جذب کند که باعث کاهش اثر خشک شدن الکل می شود.

پس از خشک شدن چرم ، باید بلافاصله از یک مرطوب کننده چرم سنگین استفاده کنید. اگر چرم قبلاً شروع به ترک خوردن کرده است ، توصیه می کنم از پرکننده ترک برای چرم استفاده کنید. این ماده معمولاً  نوعی “چرم مایع” مصنوعی است که مستقیماً به چرم واقعی ریخته شده و آن را در کنار هم نگه می دارد.

پس از استفاده از پرکننده ترک چرم و زمان دادن به آن برای خشک شدن ، می توانید مقداری رنگ چرم متناسب با رنگ بقیه چرم خریداری کنید. تمام تلاش خود را برای ترکیب رنگ در اطراف منطقه آسیب دیده انجام دهید. اگر موفق باشید ، به سختی  آسیب قبلی دیده میشود!

حفاظت و دوام

الکل همچنین ممکن است به عنوان یک عنصر در ترکیبات برای حفظ چرم مورد استفاده قرار گیرد.  به عنوان مثال در صنعت مبلمان همچنین از ترکیبات مشابهی به عنوان پوشش سطح برای محصولات چرمی استفاده می‌شود.

مواد ضد عفونی کننده

امروزه ممکن است از مالیدن الکل به عنوان ضد عفونی کننده برای دوری از ویروس کرونا استفاده شود.  به عنوان مثال:  اگر شما یک جفت کفش چرم زنانه و فرسوده دارید که بوی وحشتناکی می‌دهد،  مقداری الکل در فضای داخلی آن به راحتی باعث از بین رفتن قارچ‌های آن می‌شود.  سایر کالاهای چرمی مانند کیف چرم،  پالتو چرم،  دستکش و…  نیز ممکن است نیاز به ضد عفونی کردن داشته باشند، نه فقط به خاطر آنها،  بلکه برای حفاظت از ویروس کرونا و سلامت خود شما.

گاهی اوقات ممکن است از ترکیب مواد ضد عفونی کننده برای بازگرداندن چرم تخریب شده استفاده شود و مالش الکل به ساختار فیبر مواد نفوذ می‌کند و ظاهری نیمه مات به آن می‌بخشد.

چرم موم زنبور عسل

با گذشت زمان چرم رطوبت خود را از دست می‌دهد و همین باعث ترک خوردگی و لایه برداری این موارد می‌شود.  با این حال،  به طور مرتب لباس، چرم و کفش و مبلمان چرمی را حفظ می‌کند،  چرم را نرم نگه می‌دارد به طوری که زیبایی اصلی خود را برای سال ها حفظ می کند.  برای احیای لوازم جانبی ارزشمند خود، می‌توانید از موم زنبور عسل به عنوان یک ماده پاک کننده،  تهویه کننده و نگه‌دارنده چرم استفاده کنید.  موم زنبور عسل،  خاک های تعبیه شده را تمیز می کند،  رطوبت را بازیابی می‌کند و یک لایه محافظ به سطح چرم اضافه می‌کند که از لکه‌ها جلوگیری می‌کند و به حفظ رطوبت کمک می‌کند.

لباس‌های چرمی یا مبلمان را با آب گرم یا تمیز کننده چرم و یک پارچه نرم تمیز کنید.  آب یا تمیز کننده را به مقدار کم روی پارچه بمالید و پارچه را روی چرم بمالید تا از اشباع چرم جلوگیری شود.  اطمینان حاصل کنید که چرم قبل از ادامه خشک است.

موم زنبور عسل به اندازه ریمل را برای استفاده در لباس چرمی به یک پارچه نرم بمالید.  برای مبلمان چرمی از یک چهارم استفاده کنید.  موم زنبورعسل را با حرکت مالش مدور (مثل پولیش )به پوست بمالید .

موم زنبور عسل را به راحتی با یک پارچه تمیز و نرم از روی چرم جدا کنید و اجازه دهید یک پوشش نازک از موم زنبور عسل برای نرم شدن،  تهویه و حفظ دانه و بافت چرم روی سطح چرم باقی بماند.

استفاده از موم زنبور عسل را در لباس ،  مبلمان  و کفش چرم مردانه یا زنانه حداقل یک بار در سال تکرار کنید.  در صورت حفظ چرم در هوای سرد یا آب و هوای گرم و خشک،  ممکن است تهویه مکرر محصولات چرمی لازم باشد.  با گذشت زمان،  چرم رطوبت موجود در پوشش نازک و محافظ موم زنبور عسل روی سطح چرم را جذب می کند.  پس از رطوبت آن،  موم زنبور عسل مجدداً استفاده می شود.  به این ترتیب،  خود چرم نشان می دهد چه موقع نیاز به تجدید ساختار دارد.

 

 

مدت ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح چرمی

 

مفید است بدانید که ویروس کرونا چه مدت می تواند روی سطح محصولات چرم  زنده بماند،  ویروس می‌تواند سطحی را آلوده کند وقتی فرد آلوده عطسه کند یا سرفه کند.  قطرات تنفسی تحت فشار ویروس می تواند بر روی میزها، دکمه های آسانسور،  نرده ها،  لباس،  کیف و کفش  فرود آید – و ویروس را هرکسی که سطوح را لمس کند ،گسترش دهد.

برای آزمایش زمان زنده ماندن ویروس،  دانشمندان آزمایشگاههای Rocky Mountain در مونتانا،  بخشی از انستیتوی ملی بهداشت،  آزمایشاتی را انجام دادند که با مقایسه Coronavirus رمان با ویروس SARS (یک coronavirus مشابه که منجر به شیوع مجدد آن شد آزمایشات انجام داد.

در آزمایشگاه،  “آنها ویروس را از سطحی که آلوده شده بود برداشت می‌کردند و سپس [ویروس] را در کشت سلولی قرار می دادند.”  سپس محققان مستند کردند که آیا ویروس می‌تواند آن سلول‌ها در ظرف  را آلوده کند یا خیر.  آن‌ها این کار را چندین بار،  برای هر دو ویروس،  در مقاطع زمانی مختلف انجام دادند.

“تصویر بزرگ ، [دو ویروس] از نظر پایداری در محیط ها بسیار شبیه به یکدیگر هستند.”

این یافته ها برآورد بالشتک خوبی برای زنده ماندن ویروس در این سطوح ایجاد می کنند. وی می گوید: “در آزمایش آزمایشگاهی ، شرایط کاملاً با دقت کنترل شده و ثابت است.” برای مقایسه ، “در دنیای واقعی ، شرایط نوسان می کند” – شرایطی مانند دما،  رطوبت و نور.  بنابراین ممکن است زنده ماندن نیز متفاوت باشد.

به عنوان مثال،  اگر ویروس یک پنجره رو به آفتاب یا صفحه ضد آفتاب آلوده کند،  ممکن است دوام نداشته باشد.

دانیل کوریتسکس،  متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان بریگام و زنان می گوید:  “نور ماوراء بنفش می‌تواند یک ماده ضد عفونی کننده بسیار قدرتمند باشد و ما مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش را از خورشید دریافت می‌کنیم. ” وی می‌گوید:  ” نور مستقیم خورشید می‌تواند به سرعت در کاهش آلودگی ویروس کرونا روی سطوح کمک کند.”

در مورد زنده ماندن ویروس در سایر سطوح مانند لباس،  یا فرش هنوز ناشناخته است.  کوریتسکس می گوید، براساس تحقیقات قبلی،  به نظر می رسد که “سطوح صاف و سطوح سخت نسبت به پارچه یا سطوح خشن نسبت به ویروس ها دوستانه تر هستند.”

کوریتسکس می‌گوید:  “غذا احتمالاً در اینجا عامل اصلی خطر نیست. ” این امر به این دلیل است که بیشتر عفونت از کروناویروس جدید با دستگاه تنفسی شروع می‌شود و نه دستگاه گوارش.  بنابراین عفونت از ابتلا به ویروس بر روی دستان شما و سپس لمس کردن چشم،  بینی و دهان خود ناشی می‌شود.  وی می‌گوید: “بیشتر نگران کننده‌ها وسایل و بشقاب‌ها و لیوان‌ها هستند که ممکن است برای مثال تعداد زیادی از افراد در یک کافه تریا سرو شوند.”

بنابراین،  برای محافظت از خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟  خوب،  شما احتمالاً قبلاً این را شنیده اید. دستان خود را بشویید.  و سطوح مشترک را پاک کنید.

برای تمیز کردن سطوح – موارد خاص خود و عمومی – این نکات را دنبال کنید.

اندرو جانووسکی،  متخصص بیماری‌های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و بیمارستان کودکان سن سنت لوئیس می گوید:  “نکته خوب در مورد COVID-19 این است که برای ضد عفونی کردن دست و سطوح به هیچ ماده شیمیایی بی‌نظیری نیاز ندارد. ” COVID-19 بیماری ایجاد شده توسط کورونا ویروس فعلی است.

 برای ضد عفونی صابون و آب خوب بهترین ترفند مقابله با ویروس کرونا

 

شما همچنین می‌توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید، اما مطمئن شوید که از یک دستمال مرطوب مبتنی بر الکل استفاده می کنید،  نه از دستمال مرطوب بچه ها،  که ممکن است مؤثر نباشد.

و با توجه به اینکه در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه‌ها دستمال مرطوب وجود دارد،  می‌توانید به جای آن یک اسپری ضد عفونی کننده خریداری کنید،  که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه شده است. توسط یا خودتان یک اسپری مبتنی بر سفیدکننده درست کنید،  می‌توانید با مخلوط کردن ۴ قاشق چای خوری سفیدکننده در هر لیترآب،  یک اسپری تمیز کننده درست کنید.

صد بار شنیده‌اید بنابراین آن را انجام دهید،  در حال حاضر!  به خصوص بعد از اینکه در ملاء عام قرار گرفتید، بسیاری از سطوح را لمس کردید.  به مدت ۲۰ ثانیه با صابون تمیز و تمیز کنید.  (دو بار آهنگ “تولدت مبارک” را بخوان).

مدتی را صرف مالیدن قسمت‌های پشتی دست‌ها و همچنین قسمت جلویی،  انگشتان دست خود را بپیچانید و آنها را بکشید،  هر انگشت شست را با دست مخالف صابون کنید و در آخر اینکه ناخن هایتان را بدون ویروس نگه دارید،  به آرامی آنها را در مقابل کف دست خود خراش دهید.

شستشوی دست به حدی اهمیت دارد که اگر همه از بهداشت خوبی در مورد شستشوی دست استفاده کنند ضد عفونی کننده دست نیز در کشتن ویروس‌ها مؤثر است،  اگرچه شستن دست‌ها ترجیح داده می‌شود.  اگر نمی‌توانید به سینک ظرفشویی بروید،  ضد عفونی کننده دست یک برنامه پشتیبان خوب است – فقط مطمئن شوید که حداقل ۶۰٪ الکل است.

“اگر شما سطوح آلوده [با ویروس] را لمس کرده و سپس چشم،  بینی یا دهان خود را لمس کرده اید،  شما می‌توانید خود را با ویروس تلقیح کنید.”

اما،  به عنوان یک عادت،  اکثر ما در ساعت چند بار صورت خود را لمس می‌کنیم حتی بدون آنکه متوجه شویم.

 

یک ایده ساده برای جلو گیری از برخورد دست باصورت

یک ایده جالب !!  “بعد از این‌که دستان خود را خیلی خوب بشویید،  یک تکه پیاز خام را لمس کنید.”

با استفاده از این بوی قوی انگشتان دست خود را لمس می‌کنید.  مطمئناً،  ممکن است شما را به یک ضد اجتماعی تبدیل کند،  اما این می‌تواند یک راه خوب برای جلوگیری از برخورد دست با صورت و لمس کمتر چشم و بینی باشد.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *