تاثیر الکل و مواد ضدعفونی کننده بر روی چرم

از بین بردن لکه الکل روی چرم

تاثیر الکل و مواد ضدعفونی کننده بر روی چرم

شما برای خرید یک کت یا کاپشن چرم هزینه زیادی را صرف می کنید. بنابراین برای شما یک لباس با ارزش محسوب می شود که باید برای نگهداری، تمیز کردن و حفظ آن کوشا باشید. البته درباره تمیز کردن لکه ها از روی چرم نگران نباشید. زیرا انواع تمیز کننده های محصولات چرمی که بر پایه الکل ساخته شده اند، برای پاک کردن لباس های چرمی در بازار ها موجود هستند. استفاده از الکل با توجه به موضوع مصرف و ماده تحت درمان می‌ تواند اثرات بسیار خوبی را بر روی چرم داشته باشد.

در این مقاله سعی داریم درباره پاک کردن لکه الکل از روی چرم بدون آسیب به آن بحث کنیم. همچنین در ادامه به شما می گویم که اگر به طور تصادفی الکل به چرم شما آسیب برساند چه راهکارهایی برای ترمیم آن وجود دارد. لازم به ذکر است که الکل یک ماده قوی و بی ثبات بوده که اگر به درستی از آن استفاده نکنید، مضرات آن از فواید آن بیشتر خواهد بود.

استفاده از الکل برای تمیز کردن چرم و به طور کلی پاک کردن هر لکه ای کاربردی است. الکل زدن بر روی سطوح چرمی، مبل ها و کاپشن دوچرخه سواری می تواند باعث تمیز و ضد عفونی شدن آن شود. یکی از پاک کننده های موثر برای از بین بردن لکه های جوهر الکل می باشد. برای این کار پنبه را در درون محلول الکل رقیق شده زده و روی سطح مورد نظر بکشید.

در این حالت خواهید دید که پس از خشک شدن اثری از لکه باقی نمانده است. از طرف دیگر کپک های ایجاد شده بر روی چرم را می توانید با الکل رقیق شده با آب از بین ببرید. الکل علاوه بر تمیز کردن دارای فواید دیگری نیز مانند نرم شدن و تورم چرم می باشد.

چه زمانی برای پاک کردن چرم از الکل استفاده کنیم؟

بهتر است برای پاک کردن لکه ها از روی چرم قبل از استفاده از هر گونه الکل و یا سایر مواد پاک کننده از پاک کننده های مخصوص چرم استفاده کنید. زیرا کاربرد اصلی پاک کننده های مخصوص چرم استفاده بر روی سطوح چرمی است و می‌ تواند لکه ها را بدون آسیب زدن به بافت لباس از بین ببرد.

هنگامی که برای پاک کردن یک لکه از پاک کننده های چرم سنتی استفاده کرده و به نتیجه دلخواه نرسیدید در این صورت بهتر است با استفاده از الکل ایزوپروپیل آن را تمیز کنید. لازم به ذکر است که اگر بتواند رنگ اکریلیک را حذف نماید، توانایی پاک کردن رنگ چرم را نیز خواهد داشت.

نحوه صحیح استفاده از الکل برای چرم

اولین نکته برای استفاده از الکل برای مصنوعات چرمی این است که نباید الکل خالص را به صورت مستقیم به محل مورد نظر اسپری نمایید. زیرا با این کار سریع‌ ترین راه برای آسیب زدن الکل به چرم را فراهم کرده اید و در پایان فقط با یک لکه سفید نامطلوب رو به رو خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می‌ شود یک تکه پنبه کوچک یا دستمال را به الکل آغشته کنید.

در این حالت منطقه لکه دار را با فشار محکم نوک انگشتان خود را به آرامی بمالید تا زمانی که شروع به روشن شدن می کند. توجه داشته باشید که تا زمانی که چرم دارای رطوبت است رنگ آن تیره به نظر می رسد. بنابراین باید هنگام مالیدن الکل به چرم به آن استراحت زمانی بدهید تا رطوبت آن از بین رفته و روی سطح آن خشک شود.

این روش سریع ترین راه برای پاک کردن لکه یا چربی از روی چرم است. پس از پاکسازی کامل لکه مقداری مرطوب کننده مرغوب را به محل مورد نظر بزنید. زیرا استفاده از مرطوب کننده مانع از ترک خوردگی در چرم خواهد شد لازم به ذکر است که الکل تمایل دارد تمامی روغن های طبیعی را که با آن در ارتباط است را خارج نماید. بنابراین ممکن است در آینده منجر به ترک خوردن یا پارگی محل مورد نظر شود.

آیا الکل می تواند به چرم آسیب بزند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله متاسفانه ممکن است الکل باعث آسیب رساندن به چرم شود. با اینکه چرم یکی از مقاوم ترین مواد است. اما برخی محدودیت و ضعف نیز دارد. چرم نسبت به عواملی که باعث خشکی آن می شود از قبیل نور خورشید، مواد شیمیایی و الکل حساس می باشد. الکل در عین حال که یک پاک کننده بسیار قوی و عالی می باشد، می تواند به عنوان یک عامل خشک کننده و اکسید کننده نیز باعث آسیب به چرم شود.

به همین دلیل است که توصیه می‌ شود قبل از استفاده از الکل به عنوان پاک کننده از پاک کننده های مخصوص لکه های چرم استفاده کنید. از طرف دیگر اگر مجبور به استفاده از الکل هستید، بهتر است آن را با استفاده از آب رقیق کنید. یکی از راه های رقیق کردن الکل، مخلوط کردن آن با مقداری آب است که می تواند غلظت الکل را تا ۲۵ درصد کاهش دهد. اگر از الکل غلیظ برای چرم استفاده کنید سطح چرم ضعیف شده و باعث خراب شدن پیوند های تشکیل دهنده آن می‌ شود. در نتیجه ممکن است لباس چرمی شما دچار پارگی یا خراشیدگی شود.

آیا استفاده از پاک کننده های حاوی الکل برای صندلی‌ های چرمی مجاز است؟

نگهداری و مراقبت از صندلی‌ های چرمی نیز سخت است. زیرا ممکن است به روش های مختلف و ناخواسته باعث خرابی و آسیب به مبلمان یا روکش آن شوید.

یکی از اساسی ترین نکات برای تمیز کردن صندلی های چرمی این است که از محلول های تمیز کننده با درصد بالای الکل استفاده نکنید. به طور مثال لوازم تمیز کننده یکبار مصرف و دستمال مرطوب حاوی مقادیری الکل هستند که ممکن است باعث خشک شدن و آسیب رسیدن به صندلی هایی از جنس چرب شوند. از طرف دیگر پاک کننده هایی مانند استون و لاک پاک کن زیبایی و سلامت صندلی های چرمی را به خطر می‌ اندازد. صندلی های چرمی ظریف هستند و استفاده از هر پاک کننده می تواند برای آن ها مضر باشد و باعث پوسیدگی و از بین رفتن رنگ روکش های چرمی شود‌.

خرید پاک کننده های مخصوص صندلی چرمی مانند صندلی های ماشین کمی گران قیمت است. به همین دلیل خرید پاک کننده هایی که مخصوص صندلی های چرمی هستند می تواند گزینه بهتری باشد. در این حالت صندلی های شما تمیز تر و سالم تر نیز به نظر خواهند رسید. اگر برای تمیز کردن صندلی های ماشین خود از مواد ضدعفونی کننده به کار می برید؛ بهتر است بعد از اتمام کار بر روی صندلی ها نرم کننده بزنید. سلامت خودروی شما مهم است، پس باید به خوبی از ماشین خود مراقبت کنید تا در دراز مدت به ماشین آسیبی نرسد.

چگونگی ترمیم آسیب های الکلی بر روی چرم

قبل از هر کاری باید الکل ریخته شده بر روی چرم را به سرعت رقیق کنید. برای این کار یک پارچه را با آب خیس کرده و آن را در ناحیه ای که آغشته بر گل است فشار دهید. با این کار، چرم مقداری از آب را جذب کرده و باعث کاهش اثر خشک شدن الکل خواهد شد.

پس از خشک شدن چرم باید یک مرطوب کننده برای آن ناحیه به کار ببرید. اگر در ناحیه مورد نظر ترک های ریزی مشاهده کردید، بهتر است از پر کننده ترک برای آن استفاده کنید. پر کننده ترک نوعی چرم مایع مصنوعی می باشد که باعث کنار هم نگه داشتن بافت چرم می شود.

پس از استفاده از پر کننده ترک چرم، زمان بدهید تا محل مورد نظر به طور کامل خشک شود. سپس مقداری رنگ چرم متناسب با رنگ محل مورد نظر تهیه کنید. سعی کنید رنگ مورد نظر بیشترین شباهت به لباس شما را داشته باشد.

حفاظت و استحکام

الکل ممکن است به عنوان یک عنصر در ترکیبات به منظور حفظ چرم به کار گرفته شود. به طور مثال از چنین ترکیباتی به عنوان پوشش سطح برای محصولات چرمی در صنعت مبلمان استفاده می شود.

مواد ضدعفونی کننده

همان طور که می دانید امروزه و با شیوع ویروس کرونا بسیاری از افراد برای ضدعفونی از الکل استفاده می کنند. اگر در منزل خود یک جفت کفش چرم زنانه و فرسوده دارید که بوی نامطبوعی دارد می توانید با اسپری کردن مقداری الکل در فضای داخلی کفش ها قارچ های موجود در آن را از بین ببرید. از طرف دیگر سایر کالاهای چرمی مانند کیف چرم، پالتو چرم و دستکش چرمی نیز ممکن است به ضدعفونی نیاز داشته باشند.

علاوه بر ضد عفونی برای حفاظت از ویروس کرونا و سلامت خود شما نیز مفید است. در برخی موارد ممکن است از ترکیب مواد ضدعفونی کننده برای ترمیم چرم تخریب شده استفاده شود. در این حالت ممکن است استفاده از الکل به ساختار فیبر مواد نفوذ کرده و ظاهر آن را نیمه مات کند.

چرم موم زنبور عسل

به مرور زمان ممکن است چرم رطوبت خود را از دست داده و همین باعث ایجاد ترک خوردگی و لایه برداری از آن شود. برای حفظ سلامتی لوازم ارزشمند زندگی خود مانند لباس های چرمی، کیف، کفش و مبلمان چرمی از موم زنبور عسل به عنوان یک نگهدارنده، تهویه کننده و پاک کننده چرم استفاده کنید. از جمله مزایای استفاده از موم زنبور عسل برای محصولات چرمی می توان به بازیابی رطوبت، ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطح چرم و حفظ رطوبت اشاره کرد‌.

با استفاده از تمیز کننده های مخصوص چرم به همراه یک پارچه نرم، لباس های چرمی و مبلمان را با آب گرم به خوبی تمیز نمایید. بهتر است از مقادیر کمی آب و تمیز کننده استفاده کنید تا مانع از اشباع چرم شود.

قبل از انجام ادامه مراحل از خشک شدن چرب اطمینان حاصل کنید. به اندازه ریمل از موم زنبور عسل را برای استفاده در لباس چرمی به یک پارچه نرم بمالید. این مقدار برای مبلمان چرمی به یک چهارم می رسد. سپس مانند پولیش با حرکات مالش مدور بر روی چرم حرکت دهید.

در نهایت موم زنبور عسل را با استفاده از یک پارچه تمیز و نرم از روی چرم جدا کرده و پوششی نازک از آن را برای تغذیه بافت چرم بگذارید.

توصیه می شود استفاده از موم زنبور عسل را برای محصولات چرمی خود حداقل یک بار در سال انجام دهید. زیرا برای محافظت از چرم در هوای سرد و یا آب و هوای گرم و خشک بهتر است تهویه مکرر در آن انجام شود. به مرور زمان چرم، رطوبت موجود در لایه موم زنبور عسل را بر روی سطح خود جذب می کند.

مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح چرمی چقدر است؟

وقتی فردی آلوده به ویروس کرونا عطسه یا سرفه می کند به طبع قطرات تنفسی بر روی نرده ها، لباس، دکمه های آسانسور، میز و .‌‌.. می نشیند. در این حالت با لمس این ویروس توسط افراد دیگر میزان آن گسترش می یابد. بنابراین بهتر است درباره مدت ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح محصولات چرم اطلاعاتی داشته باشید.

دانشمندان آزمایشگاه های Rocky Mountain در مونتانا آزمایشاتی را بر روی Coronavirus پ ویروس SARS درباره مدت زمان زنده ماندن ویروس انجام دادند. در آزمایشگاه ویروس را از یک ساعت که سطح آلوده برداشت کرده و سپس آن را در محیط کشت سلولی قرار می دادند. با انجام مکرر این آزمایشات در مقاطع زمانی مختلف مشاهده کردند که هر دو ویروس از نظر پایداری در محیط به یکدیگر شباهت دارند.

نتایج به دست آمده بالشتک خوبی را برای زنده ماندن ویروس بر روی سطوح به وجود می آورد. او می گوید در شرایط آزمایشگاهی تمامی فرآیندها ثابت بوده و با دقت زیادی تحت کنترل است. این در حالی است که در دنیای واقعی شرایطی مانند دما، رطوبت و نور در حال نوسان هستند. بنابراین زنده ماندن ویروس ها نیز ممکن است متفاوت باشد. به طور مثال ممکن است اگر ویروس یک پنجره رو به آفتاب را آلوده کند ممکن است دوام زیادی نداشته باشد.

دانیل کوریتسکس متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان بریگام می گوید: نور ماورا بنفش می تواند به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده قوی باشد و ما مقدار زیادی از اشعه ماورا بنفش را از خورشید دریافت می کنیم. همچنین نور خورشید می تواند در کاهش سرعت آلودگی ویروس کرونا روی سطوح کمک کند.

مدت زمان ماندگاری ویروس در سطح های گوناگون مانند لباس یا فرش هنوز ناشناخته است. کوریتسکس می گوید: بر اساس تحقیقات قبلی انجام شده به نظر می رسد که سطوح صاف و سطوح سخت نسبت به پارچه یا سطوح و خش نسبت به ویروس ها دوستانه تر هستند.

کوریتسکس می گوید: غذا احتمالاً در اینجا عامل اصلی خطر نیست. بنابراین نشانگر این است که بیشتر عفونت ویروس کرونا از دستگاه های تنفسی آغاز می شود. در نتیجه می‌ توان گفت که عفونت از طریق دستان و سپس لمس کردن بینی، چشم و دهان به وجود می‌آید. او می‌ گوید: بیشتر نگران کننده ها وسایل، بشقاب ها و لیوان هایی هستند که ممکن است برای مثال تعداد زیادی از افراد در یک کافه تریا سرو شوند.

بنابراین برای محافظت از خود بهترین کار این است که دستان خود را بشویید و سطوح مشترک را به طور کامل تمیز کنید.

اندرو جانووسکی متخصص بیماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و بیمارستان کودکان سنت لوئیس می گوید: نکته خوب درباره ویروس کووید-۱۹ این است که برای ضدعفونی کردن دست و سطوح به هیچ ماده شیمیایی بی نظیری نیاز ندارد. کووید ۱۹ بیماری ایجاد شده توسط کرونا ویروس فعلی است.

آب و صابون بهترین ترفند مقابله با ویروس کرونا

شما می‌توانید برای پاک کردن دست ها از یک دستمال مرطوب مبتنی بر الکل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دستمال مرطوب بچه ها ممکن است به طور کامل تاثیر گذار نباشد. امروزه در بسیاری از فروشگاه ها دستمال مرطوب موجود است. بنابراین می‌ توانید به جای آن از یک اسپری ضدعفونی کننده استفاده کنید. اسپری ضدعفونی کننده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نیز به افراد توصیه می شود. توجه داشته باشید که می‌ توانید یک اسپری مبتنی بر سفید کننده را خودتان در منزل تهیه کنید. به این صورت که چهار قاشق چای خوری سفید کننده را در یک لیتر آب اضافه کرده و یک اسپری تمیز کننده داشته باشید.

بهتر است بعد از حضور در ملا عام و لمس بسیاری از سطوح دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شست و شو دهید. در نظر داشته باشید که باید مدت زمانی را شامل مالیدن قسمت های پشتی و جلویی و انگشتان خود کنید. در شستن دست ها پاک کردن ناخن ها را فراموش نکنید. می توانید به آرامی آن ها را در کف دست مقابل خود تمیز کنید.

اگر چه شست‌ و شوی دست‌ ها برای رعایت بهداشت ضروری است، ضدعفونی کردن دست نیز می تواند در نابودی ویروس ها موثر باشد. استفاده از ضدعفونی کننده دست برای مکان هایی که دسترسی به ظرفشویی وجود ندارد می تواند یک پشتیبان خوب محسوب شود. لازم به ذکر است که حداقل الکل موجود در ماده ضدعفونی کننده باید ۶۰ درصد باشد.

ایده های ساده برای جلوگیری از برخورد دست ها با صورت

پس از شست و شوی دستان خود یک تکه پیاز خام را لمس کنید. در این حالت استشمام بوی پیاز مانع از برخورد دست ها با صورت می شود. با استفاده از این روش ممکن است تصور کنید که به یک فرد ضد اجتماعی تبدیل شده اید. در حالی این روش می تواند یک راه حل عالی برای جلوگیری از برخورد دست ها با صورت باشد.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *