آموزش صحیح واکس زدن کفش های چرم

آموزش صحیح واکس زدن کفش های چرم

چرا کفش چرم را باید واکس بزنیم؟

از زمان های دور تا کنون همواره زنان و مردانی  که ظاهری زبیا و شیک را داشته اند ،مورد توجه و تحسین قرارگرفته اند .یکی از نکات بسیار مهم در شیک بودن پوشش ظاهری ، انتخاب نوع کفش میباشد در این میان انتخاب یک نوع کفش چرم مردانه یا زنانه که از زیبایی ظاهری بسیار خاص و در عین حال دارای سادگی و شیکی میباشد،از قدیم مورد توجه مردم بسیاری از افراد بوده و طرفداران بسییاری را به سمت خود کشانده است.

کفش چرم به خودی خود ازجذابیت بسیار زیادی برخورداراست حال اگر  ظاهر کفش چرم خود راباروش واکس زدن براق کنید زیبایی و جذابیت کفش شمادو چندان میشود و قطعا شما جز یکی از خوش پوش ترین ها در میان اطرافیانتان خواهید بود.نکته دیگر واکس زدن کفش چرم این است که، طول عمر کفش شما را زیاد میکند به دلیل این که باعث نرم شدن و بالا رفتن انعطاف پذیری کفش شما شده و از ترک خوردن و خشک شدن کفش شما جلوگیری میکند.

کفش چرم به چه کفشی گفته میشود؟

کفش چرم به چه کفشی گفته میشود

چرم یک ماده ی انعطاف پذیر و نرم،بادوام میباشد که معمولا از پوست  خام حیوانات ساخته میشود و از طریق دباغی کردن ، این ماده ی فسادپذیر را به یک ماده ی فسادناپذیر تبدیل میکنند . از چرم برای ساخت محصولات متنوعی از قبیل: کفش چرم زنانه و مردانه، لباس، کیف، جلد کتاب، مبلمان و… استفاده می‌شود.

مواد تشکیل دهنده واکس چیست؟

مواد تشکیل دهنده واکس چرم

اکثر واکس های قدیمی معمولا از مواد نفتی تشکیل میشوند به همین علت در هنگام استفاده از آن شما بوی نفت را احساس میکنید ، ولی در تولید واکس های امروزی سعی در این است که از مواد طبیعی استفاده شود تا طول عمر کفش چرم نیز بالا برود. درواقع معمولاً واکس چرم، ماده‌ای کرم مانند است که برای براق کردن سطح مواد مختلف استفاده می‌شود، و وسیله ای بسیار کاربردی برای تمیز و براق کردن کفش است ودارای سه نوع جامد،مایع،کرمی میباشد.

مراحل واکس زدن کفش چرم

مراحل واکس زدن کفش چرم

اگرشما فردی هستید که به کفش چرم علاقه مندید پس باید بدانید که لازمه ی خرید محصولات چرمی نگهداری از آن میباشد بنابراین اگر شما ادم کم حوصله ای هستید که زمان کافی برای مراقبت از کفش چرم خود صرف نمیکنید، بهتر است که به سراغ کفش چرم و یا هر محصول چرمی دیگری  نروید زیرا اگر از آن به درستی نگهداری نکنید در کوتاه ترین زمان ممکن کفش شما ترک خورده و تکه تکه میشود یکی از مهم ترین گزینه ی مراقبت ازچرم ،واکس زدن آن میباشد.

  • مرحله اول :

برای واکس زدن کفش چرم ابتدایی ترین کاری که میتوانید بکنید ساختن یک محیط برای واکس زدن میباشد. زیرا واکس زدن کفش عملی همراه با کثیف کاری خود و اطرافتان همراه است بنابراین بهتر است  چندین روزنامه را بر روی قسمتی که میخواهید بنشینید پهن کنید سپس لباس های کهنه ایی که دارید را بپوشید که کثیف شدن آن ها موضوع دستوپاگیری برای شما نباشد

واکس زدن چرم

  • مرحله دوم:

بهتراست که بند های کفش چرم را از آن خارج کرده تا در هنگام واکس زدن کفش چرم بندها کثیف یا مشکی نشوند. داخل کفش را با یک مقوا پرکنید تا سطح کفش چرم سفت شده و واکس زدن برای ما راحت تر شود.مراحل واکس زدن کفش چرمی

  • مرحله سوم:

کفش چرمی ک میخواهید آن را واکس بزنید را آورده و درابتدای کار با یک پارچه ی نم دار و یا با یک برس نرم گرد و غبار کفش چرم را تا حد امکان  از روی آن  پاک کنید و اجازه دهید که خشک شود بعد از خشک شدن کفش چرم ، پارچه و یا برس نرم را اغشته به مواد واکس کرده و درسرتاسر کفش چرم  بصورت دورانی و دایره ای  بمالید تا تمام واکس بخورد کفش برورد  توجه داشته  باشید که بیشتر بر روی پاشنه و پنجه ی کفش متمرکز باشید زیرا این قسمت ها بیشتر درمعرض آلودگی میباشند. سپس ب مدت ۲۰ دقیقه منتظربمانید تا مواد واکس خشک شود.

مرحله سوم واکس زدن کفش

  • مرحله چهارم:

با یک دستمال یا یک برس مقادیر اضافه واکس موجود بر روی کفش چرم را بردارید و سپس با حرکات طولی (رفت و برگشتی) سرتاسر کفش چرم را واکس بکشید تا گرمای تولیده شده براثر این حرکت به جذب واکسن اضافی کمک کند ،تا جایی ک فقط یک لایه نازک و براق از واکس برروی کفش باقی بماند.مرحله چهارم واکس زدن

  • مرحله پنجم:

چند قطره اب بر روی قسمت های مختلف کفش چرم بچکانید این مقدار باید کم باشد زیرا هدف از انجام این کار براق کردن کفش چرم است.

مرحله پنجم

  • مرحله ششم:

و نهایی پس از ریختن چندقطره آب بر روی کفش چرم یک دستمال  را ورداشته و با مجموعه ای از حرکات چرخشی و دایره ای قطره های اب  را در سرتاسر کفش پخش کنید . پس از انجام این کارچنددقیقه منتظر بمانید تا کفش شما خشک شود درانتهای کار شما دارای ی کفش چرم بسیار تمیز و براق خواهید بود .

واکس زدن کفش چرمی

واکس زدن کفش چرم سفید

نکته ی بسیار مهم درباره ی واکس زدن کفش چرم سفید این است که کفش چرم سفید در مقایسه با سایر کفش های مشکی بسیار سریعتر کثیف میشود و مستعد الودگی میباشد بنابراین رعایت دقت در تمیز کردن و واکس زدن کفش چرم سفید بسیار حائز اهمیت است. کفش چرم سفید را باید با واکس سفید تمیز  کرد.

واکس زدن کفش چرم سفید

واکس زدن کفش چرم با اتش

این روش واکس زدن کفش چرم بسیار چالش برانگیز میباشد!! در این روش همانند مراحلی که در ابتدا برای واکس زدن کفش چرم برایتان توضیح دادیم  پیش بروید و پس از اطمینان پیدا کردن از تمیز بودن کفش ،  قوطی واکس مورد نظر رابیاورید.اینجاست که  قسمت چالش برانگیز تازه شروع میشود!!!

واکس زدن کفش چرم با اتش

قوطی واکس را برعکس کرده و در معرض مستقیم شعله اتش قرار دهید (ترجیحا فندک) سپس قوطی را به سرعت برگردانید تا قطره های ذوب شده ی واکس بر روی زمین یا دست و پایتان نریزد.

چند لحظه صبرکنید تا واکس بسوزد سپس درب قوطی را بگذارید تا شعله ی آن خاموش شود بعد از خاموش شدن شعله خواهید دید که واکس حالتی خمیری و نرم بخود گرفته است.

یک پارچه ی مرطوب  را برداشته و داخل واکس ذوب شده بزنید سپس با مجموعه ای از حرکات چرخشی بر روی کفش چرم بمالید و صبر کنید تا لایه ی واکس مالیده شده خشک شود در صورت نیاز پس از خشک شدن واکس یک لایه ی دیگر بر روی کفش چرم بمالیدتوجه داشته باشید که لایه ی قبلی حتما خشک شده باشد. در مرحله ی اخر واکس زدن،طبق ترتیب روش هایی که  برایتان گفتیم پیش بروید و در انتهای کار با یک دسمال کفش خود را جلا دهید.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *