آموزش صحیح واکس زدن کفش های چرم

آموزش صحیح واکس زدن کفش های چرم

چرا باید کفش های چرم را واکس زد؟

همواره زنان و مردان به دنبال داشتن ظاهری شیک و زیبا هستند. یکی از مهم ترین نکات برای پوشش و ظاهر زیبا انتخاب نوع و مدل کفش است. کفش چرم مردانه و زنانه با زیبایی ظاهری فوق العاده و همچنین شیکی و سادگی از گذشته تا به امروز مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. کفش های چرم دارای ظاهری زیبا و جذاب هستند؛ در این میان اگر با واکس زدن کفش چرم را براق کنیم جذابیت آن دو چندان می‌ شود و در میان اطرافیان خود به عنوان خوشتیپ ترین فرد شناخته خواهید شد. از طرف دیگر واکس زدن کفش چرم باعث افزایش طول عمر کفش می شود. هچنین نرمی و انعطاف‌ پذیری کفش را افزایش داده و مانع از ترک خوردن و خشک شدن آن می شود.

تعریفی کلی از کفش های چرم

چرم ماده ای است که از پوست خام حیوانات ساخته شده و دارای انعطاف پذیری، نرمی و دوام خوبی است. پوست خام حیوانات که یک ماده فساد پذیر است را از طریق دباغی کردن به یک ماده فساد ناپذیر تبدیل می کنند. چرم برای ساخت انواع محصولات مانند کفش چرم زنانه و مردانه، کیف، جلد کتاب، مبلمان، لباس و … به کار گرفته می شود.

مواد تشکیل دهنده واکس

واکس های قدیمی را از مواد نفتی تهیه می کنند. به همین دلیل است که در هنگام استفاده بوی نفت را به خوبی احساس می کنید. این در حالی است که برای تولید واکس های امروزی مواد طبیعی به کار گرفته می شود، تا منجر به افزایش طول عمر کفش های چرمی شود. واکس مخصوص کفش چرم ماده کرم مانندی است که به منظور براق نمودن سطوح از آن استفاده می شود. این واکس ها برای تمیز و براق کردن کفش بسیار کاربردی عمل کرد و در سه نوع جامد، مایع و کرمی در بازار موجود می باشد.

مراحل واکس زدن کفش چرم

اگر به کفش چرم علاقه دارید؛ بنابراین باید بدانید یکی از ضروریات برای خرید محصولات چرمی انجام مراقبت و نگهداری صحیح از آن است. بنابراین اگر فردی کم حوصله هستید و زمان کافی برای مراقبت از محصولات چرمی خود صرف نمی کنید توصیه می شود به سراغ خرید کفش چرم و یا سایر محصولات چرمی نروید. زیرا این محصولات در اثر بی توجهی و نگهداری غلط در کوتاه ترین زمان ممکن ترک خورده می شود. لازم به ذکر است که یکی از اصلی ترین گزینه های مراقبت صحیح از محصولات چرمی واکس زدن آنها است.

  • مرحله اول

ابتدایی ترین کار برای شروع واکس زدن کفش چرم ساختن یک محیط مناسب است. زیرا واکس زدن کفش ممکن است باعث کثیف کاری خود و اطراف تان شود. بنابراین بهتر است چند روزنامه را در مکانی که می خواهید کفشارو واکسن بزنید پهن کنید. لباس های کهنه و قدیمی خود را بپوشید که در صورت کثیف شدن برای شما دست و پا گیر نشود.

  • مرحله دوم

برای جلوگیری از کثیف شدن بند کفش ها در هنگام واکسن زدن بهتر است بندها را تا پایان کار خارج کنید. از طرف دیگر داخل کفش را با یک مقوا پر کنید تا سطح خارجی چرم سفت شده و واکس زدن را برای شما آسان تر کند.

  • مرحله سوم

کفش چرمی خود را آورده و در ابتدا با یک پارچه نم دار و یا یک برس نرم تمامی گرد و غبار نشسته بر روی کفش را تمیز کنید. سپس مهلت دهید تا کفش ها خشک شوند. پس از خشک شدن کفش ها، پارچه و یا برس نرمی را به واکس آغشته کرده و در تمام بخش های کفش به صورت دایره ای بچرخانید تا واکس به صورت کامل به خرده کفش برود. لازم به ذکر است که باید بیشتر بر روی پاشنه و پنجه کفش تمرکز کنید. زیرا این بخش ها از کفش بیشتر در معرض آلودگی هستند. در پایان ۲۰ دقیقه مهلت دهید تا واکس کاملا خشک شود.

  • مرحله چهارم

واکس اضافه موجود بر روی کفش را با استفاده از یک دستمال یا برس، به طور کامل با حرکات رفت و برگشتی پاک کنید. انجام این حرکات و تولید گرمای باعث جذب واکس اضافی شده و فقط یک لایه نازک و براق از واکس را بر روی کفش برجای می گذارد.

  • مرحله پنجم

برای براق کردن کفش چرم، چند قطره آب را بر روی قسمت های مختلف بچکانید. دقت داشته باشید که مقادیر آب باید بسیار کم باشد.

  • مرحله ششم

بعد از ریختن چند قطره آب، با استفاده از یک دستمال و مجموعه ای از حرکات چرخشی و دایره ای سعی کنید قطره های آب را در تمامی نواحی کفش به طور کامل پخش کنید. سپس چند دقیقه منتظر بمانید تا کفش به صورت کامل خشک شود. در این حالت شما کفش های تمیز و براقی خواهید داشت.

واکس زدن کفش های چرم سفید

همان طور که می دانید کفش های سفید چرمی نسبت به سایر رنگ های تیره زودتر کثیف می شوند. به طور کلی می توان گفت این رنگ از کفش ها مستعد آلودگی هستند. بنابراین باید دقت بسیار زیادی برای تمیزی و واکس زدن کفش چرم سفید به کار ببرید. کفش های سفید چرمی را می توانید با استفاده از واکس های مخصوص به راحتی سفید کنید.

واکس زدن کفش های چرم با استفاده از آتش

آیا تا به حال درباره واکس زدن کفش چرم با استفاده از آتش چیزی شنیده اید؟ برای انجام این کار مانند مراحل قبلی که در بالاتر توضیح داده شد عمل کنید. در این حالت پس از اطمینان یافتن از تمیز بودن کفش، قوطی واکس مورد نظر آورده و آن را برعکس کنید. واکس را در برابر شعله مستقیم آتش، مانند فندک قرار دهید. سپس قوطی را برگردانید تا قطره های ذوب شده آن بر روی لباس یا دست و پایتان نریزد.

چند لحظه مهلت دهید تا واکس بسوزد. در این حالت با گذاشتن درب قوطی شعله خاموش می شود. پس از باز کردن درب قوطی واکس، مشاهده خواهید کرد که حالتی خمیری و نرم گرفته است.

با استفاده از یک پارچه مرطوب واکس بردارید و با استفاده از حرکات چرخشی سرتاسر کفش را واکس بزنید. سپس منتظر بمانید تا لایه واکس زده شده به صورت کامل خشک شود. در مرحله بعدی یک لایه دیگر از ماسک را بر روی کفش چرم بزنید. لازم به ذکر است که باید منتظر بمانید تا لایه قبلی به صورت کامل خشک شده باشد. در پایان طبق روش های گفته شده، با یک دستمال کفش خود را براق نمایید.

محمدمصطفی یوسف زاده
دیدگاه کاربران
۱ دیدگاه
  • مهدی پورراهدار 10 اسفند 1401 / 12:47 ب.ظ

    بسیار عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *