انواع چرم و کاربرد های آن

انواع چرم و کاربردهای آن

خود کلمه ی چرم به معنی پوست،پوست حیوان یا انسان،پوست دباغی شده میباشد. چرم یک ماده ی انعطاف پذیرونرم،و بادوام است که معمولا از پوست خام حیوانات ساخته میشود و از طریق دباغی کردن،این ماده ی فسادپذیر را به یک ماده ی فسادناپذیر تبدیل میکنند . از چرم برای ساخت محصولات متنوعی از قبیل: جلد کتاب، کیف چرم زنانه و مردانه، کفش، لباس،مبلمان و.. استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی انواع چرم و کاربردهای آن می‌پردازیم.

انواع چرم

انواع چرم

  • چرم سبک :

به چرمی گفته میشود که از حیواناتی که پوست بسیار نازک و ظریفی دارند ساخته میشود. حیواناتی مانند: بز ، بره ، بزغاله که پوست نازکی دارند.

ازاین نوع چرم معمولا در تولید لباس ، دستکش وکاپشن یا در کیفیت پایین تر آن، در تولید کیف و کفش و آستر استفاده میشود.

چرم سبک

  • چرم نیمه سنگین :

این نوع چرم، از پوست حیواناتی ک دارای پوست نسبتا ضخیمی هستند ساخته میشود. حیواناتی از قبیل، نهنگ عنبر یا تمساح و شترمرغ که کیس های مناسبی برای ساخت این نوع چرم هستند . ازاین نوع چرم به علت دشواری و کمیاب بودن در تولید محصولات لوکس و تزئینی استفاده میشود.

چرم نیمه سنگین

  • چرم سنگین :

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گاو ،گاو میش، شتر و.. ساخته میشود. چرم بدست امده از پوست این حیوانات جزء مرغوب ترین نوع چرم میباشد. و به علت استحکام و دوامی که دارد در تولید زیره و رویه ی کفش ،تسمه ی ماشین ، کیف دستی مرغوب استفاده  میشود.

چرم سنگین

ویژگی پوست حیوانات برای چرم

در ساخت چرم ، ویژگی پوست حیوان ها نکته ی بسیار مهمی میباشد. مثلا پوست حیوانی که سن کمتری دارد نسبت به حیوانی که سن بیشتری دارد ، دارای منافذ ریز تر و پوست نرم تر و لطیف تری میباشد ، و در برابر آفات وحشرات و اسیب های ناشی از آن مقاوم تر است .

هم چنین پوست حیوان ماده، در رخ کار منافذ ریزتری دارد و استحکام پوست آن در مقایسه با پوست نر کمتر است. چرم بدست امده از پوست این حیوان در قسمت پا و دست نرم تر میباشد.

پوست حیوانی مانند گوساله تا زمانی که شیرخوار است ظریف تر و با لطافت تر بوده و گوساله ای که علف خوار است ،به تدریج لطافت خود را از دست میدهد . چرم هایی که مرغوب هستند از لاشه ی حیوانات شیرخوار تهیه میشوند.

ویژگی پوست حیوانات برای چرم

انواع پوست حیوانات برای چرم

بطور کلی میتوان گفت که بجز حشرات ، بندرت حیوان چرنده و یا خزنده ای را میبینید که نشود پوست آن را به چرم مرغوب تبدیل کرد.

 انواع چرم: پوست گاو

انواع پوست حیوانات برای چرم

چرم گاوی یکی از مرغوب ترین نوع چرم ها میباشد. از بارز ترین ویژگی چرم گاوی دوام و استحکام آن است و دلیل آن هم  داشتن الیاف متراکم میباشد. به همین دلیل بسیار بادوام بوده و در تولید دستکش های ایمنی، صنعت تولید مبلمان ، در کاربرد عمومی برای تولید کیف ،کفش، لباس، دستکش بکار میرود.

پوست ماهی

در میان حیوانات ابزی، پوست کوسه مستعد تولید چرم میباشد. چرم شاگرین از پوست این حیوان ساخته میشود.

پوست ماهی

پوست پرندگان

شتر مرغ جزء آن دسته از پرندگان است که دارای پوست ضخیمی بوده ،چرم شتر مرغ دارای رخ زیبا و کیفیت منحصر بفردی میباشد و مقاومت آن تا حدی با چرم گاوی برابری میکند. معمولا پس از مردن و یا کشتن پرنده، پس از برش و پوست کنی، عملیات شستشو،آهک دهی،و سپس آهک زدایی  را انجام میدهند و بعدمرحله دباغی را شروع میکنند.

پوست پرندگان

پوست کروکودیل و سوسمار

پوست این دسته از حیوانات طرفدارهای زیادی را به سمت خود کشانده است. زیرا دارای زیبایی خاصی بوده تا حدی که بعضی از تولیدکنندگان چرم ،در جهت تولید چرم تقلبی سوسمار، چرم گاوی را گرفته و با استفاده از پرس های  فولادی، نقش های پوست سوسمار را بر روی چرم گاوی حک میکنند.

پوست کروکودیل و سوسمار

پوست مار و مارمولک

با وجودپوست نازک در این گونه از حیوانات، چرم بدست امده از آن بسیار بادوام و مقاوم میباشد. پوست این حیوانات دچار آب رفتگی و کشیدگی ترک خوردن نمیشود جالب است بدانید که پوست این حیوانات جز پوست های گران قیمت محسوب میشود و پوست مارمولک نسبت به پوست مار گران تر میباشد.

پوست مار و مارمولک

 

معروف ترین چرم های جهان

چرم روسی

معروف ترین چرم های جهان

از معروف ترین و مرغوب ترین چرم های جهان، میتوان به چرم روسی اشاره کرد. همونطور که از اسم این چرم مشخص است، برای اولین بار این نوع چرم در کشور روسیه تولید شده.

ویژگی که ای که این نوع چرم را با بقیه ی چرم ها متمایز میکند، بوی بسیار خوش و خاص این چرم میباشد و اینکه این نوع چرم از عمل پوست پیرایی با استفاده از پوست درخت بید و غان بدست میاید. البته امروزه این نوع چرم، دیگر مخصوص کشور روسیه نیست و در اکثر کشور ها، باروش های مختلف تولید میشود.

انواع چرم: چرم مراکشی

چرم مراکشی

این نوع چرم درعین حال که بسیار محکم و بادوام بوده بسیار نرم و انعطاف پذیر هم میباشد.

طرز ساخت این نوع چرم ها به این صورت است که پوست حیوانات را دوخته و دباغی میکنند.

دراین روش پوست را به صورت مشک و یا کشکول در میاورند و داخل آن ها را با سماق پر میکنند و درون تشت هایی که از سماق پر شده اند شناور میسازند. سپس چرم بدست آمده را میکوبند، این عمل به ساخت چرم کمک میکند. این نوع چرم بیشتر در صحافی کتاب ها استفاده میشود.

انواع چرم: چرم اسپانیایی

چرم اسپانیایی

این نوع چرم جز زیر دسته ی چرم مراکشی به حساب میاید. روش ساخت این چرم، از طریق پوست پیرایی پوست اسب بدست می اید ، که بسیار با کیفیت و مرغوب میاشد و  دارای خاصیت ضد اب بودن میباشد و در ساخت کفش های مردانه با کیفیت بالا استفاده میشود.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *