معرفی انواع واکس کفش 

داشتن کفش های زیبا و براق به تکمیل ظاهری شیک، زیبا، سبک، و صیقلی کمک می کند ، اما انتخاب واکس کفش مناسب می تواند مشکل باشد. از واکس کفش می توان برای درخشش کفش ، ضد آب بودن کفش یا حتی بازسازی و اصلاح چرم خشک و ترک خورده کمک گرفت. واکس کفش (یا لاک بوت) یک خمیر مومی ، کرم یا مایعی است که برای صیقل دادن ، درخشش  کفش یا چکمه چرمی و همجنین برای افزایش عمر کفش و بازیابی ، حفظ و بهبود ظاهر آنها استفاده می شود. واکس کفش ها با توجه به بافتشان از مایعات گرفته تا واکس های جامد متمایز می شوند. حلال ها ، رنگ دهنده ها، مواد تشکیل دهنده ی  بیشتر واکس  کفش ها را تشکیل می دهند.

احتمالا همه ی ما کفش و کاپشن چرمی داریم که دوسنداریم یک روز با ظاهر ترک خورده ان ها مواجه شویم .هیچ چیزی سریعتر از کفش های نامرتب ظاهر شیک شما را خراب نمی کند. خوشبختانه ، بیشتر چرم ها می توانند با استفاده از یک واکس کفش مناسب ، یا روغن های براق کننده روح تازه ای به ظاهر خود ببخشند. ظاهر کفش های خود را با واکس مناسب به زندگی برگردانید. انتخاب واکس مناسب برای  کفش در این روند بسیار مهم میباشد .

انواع مختلفی از گزینه های خرید واکس کفش در دسترس است ، و بسیاری از تولید کننده ها جلوه های مختلفی از واکس های گوناگون را به نمایش میگذارند. در زیر ، بیایید نگاهی عمیق به انواع گزینه های موجود برای واکس کفش بیندازیم ، مزایا و معایب هر یک را درک کنیم و یاد بگیریم که کدام واکس مناسب کدام کفش شما میباشد.

 

واکس مومی

در مقایسه با سایر گزینه های واکس زدن کفش ، موم کفش ابزاری عالی و چند منظوره برای زیبا جلوه دادن کفش شماست.  واکس عمدتا از مواد مومی ساخته شده است و فقط شامل مقدار کمی رنگدانه است که به مخلوط اضافه می شود. واکس های مومی جز یکی از گران قیمت ترین دسته واکس ها برای محصولات چرمی به حساب می ایند. به دلیل محتوای بالای حلالهای فرار ، واکس کفش مبتنی بر موم پس از استفاده ، در حالی که براقیت خود را حفظ می کند ، سفت می شود و حالتی جامد بخود میگیرند .

مواد اصلی تشکیل دهنده واکس های مومی معمولا حلال های آلی ، موم و رنگ دهنده ها میباشند . بسیاری از واکس هایی که گیاهی نامیده میشوند از این موم ها بدست می ایند . از معروف ترین نوع موم ها میتوان به موم نخل موم زنبور عسل و موم زغال قهوه ای اشاره کرد .

 

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از واکس کفش مومی این است که موم ماده ای آبگریز است. استفاده از واکس کفش مومی بر روی کفش شما می تواند یک لایه ضدآب اضافه بروی کفش شما ایجاد کند . این یک روش عالی برای محافظت از کفش های شما در هر شرایط آب وهوایی و نگاه داشتن چرم برای سالهای طولانی است.

 

واکس مایع

واکس های مختلفی  از جامد تا مایع ساخته میشود در این میان واکس های مایع نسبت به واکس های جامد حالتی لعابی دارند. واکس مایع معمولاً دارای محتوای موم بسیار کمی هستند . واکس کفش مایع یک مخلوط پیچیده میباشد . اگرچه واکس  مایع می تواند باعث درخشش سریع کفش ها شود ، اما بسیاری از کارشناسان نسبت به استفاده طولانی مدت آن هشدار می دهند زیرا باعث خشک شدن و ترک خوردن چرم می شود.

 

واکس کرمی

یک گزینه امتحان شده و درست برای اینکه کفش های چرمی شما پس از پوشیدن بسیار زیبا به نظر برسد ، یک واکس کرمی است. این نوع خاصی ازواکس کفش است که با واکس مومی متفاوت است. واکس کرمی کفش معمولاً از پایه کرم تشکیل شده که سرشار از رنگدانه است.

در مقایسه با انواع دیگر واکس کفش ، بزرگترین جذابیت واکس کرمی این است که رنگ در بازگرداندن ظاهر کفش شما نقش زیادی دارد. این واکس یک براق کننده رنگی است که برای بازگرداندن رنگ کمرنگ یا  پر کردن ناهمواری های موجود بر روی کفش شما مورد استفاده قرار میگیرد. اگرچه واکس کرمی کفش برای اکثر کفش های چرمی صاف یک انتخاب عالی است ، اما می تواند به برخی از چرم ها آسیب برساند.

 

واکس سنتی

واکس های سنتی معمولا از موم های طبیعی  بدست می اید .این نوع واکس ها برای کمک به تعمیر و دوباره پر کردن جاهای خالیه  چرم کفش شما کمک میکند. موم کفش می تواند سوراخ های کوچک و شکاف های چرمی را پر کند و درخشش وسطحی صاف و نهایی به کفش شما ببخشد . واکس مومی سنتی که برای کفش استفاده می شود از ترکیبات نفتی یا چربی حیوانی ساخته شده است که می تواند موم را چرب کند و به چندین لایه نیاز دارد.

واکس کارناوبا یکی از معروف ترین واکس های سنتی امریکا میباشد که ازروغن  برگ درخت خرما  در برزیل گرفته میشود . هر ساله ، فقط حدود 30٪ از برگها برای تولید موم برداشت می شود ، درختان  برای جذب کربن باقی می مانند و به خوبی در آینده رشد می کنند. استفاده از این موم کاملاً طبیعی ، پایدار و طبیعی است.

 

نرم کننده چرم

در مورد مراقبت از کفش های چرمی شما یک نرم کننده چرمی می تواند بهترین دوست شما باشد. نرم کننده چرمی می تواند جلوه ای مشابه با واکس  چرمی داشته باشد اما می تواند به حفظ چرم در شرایط مناسب کمک کند و الیاف تشکیل دهنده چرم را دوباره پر کند. حتی اگر واکس کفش می تواند به براق و صاف نشان دادن کفش شما کمک کند ، ممکن است  در استفاده مداوم از واکس چرم به محصول چرمی خود آسیب برساند. نرم کننده چرمی به پوست واقعی چرم نفوذ می کند ، و به ماده آغشته می شود

داشتن نرم کننده چرمی بخش حیاتی در مراقبت منظم از کفش است. نرم کننده ، شکاف بین الیاف و منافذ جداگانه چرم را پر می کند و به بیرون آمدن آب از مواد چرمی کمک می کند ، و آن را با نرم کننده جایگزین می کند.. این پدیده  کمک می کند تا چرم ، نرم و کمتر در معرض ترک و خشک شدن قرار بگیرد. نرم کننده چرم اگر در ابتدا با شوینده کفش استفاده شود حتی بهتر عمل خواهد کرد.

 

 

 

 

 

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *