انواع فرم پا

انتخاب کفش مناسب با توجه به فرم پا

انتخاب کفش مناسب برای پاها یکی از مسائل مهمی است که در زمان خرید کفش باید مورد توجه قرار گیرد. پاها فرم‌های مختلفی دارند و انتخاب کفش متناسب با فرم پا یکی از دغدغه‌های افراد است. زیرا پا قلب دوم افراد محسوب می‌شود و سلامت آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پوشیدن کفشی که با شکل و فرم پا تطابق ندارد، در طولانی مدت آسیب‌های جدی به استخوان پا وارد می‌کند و در کوتاه مدت اجازه فعالیت را از صاحب آن می‌گیرد. در این مقاله به بررسی انواع فرم پا و نیز کفشی که برای این فرم‌ها مناسب است می‌پردازیم. این فرم‌ها عبارت‌اند از:

 پاهایی که انگشتان آن‌ها تغییر شکل داده‌اند

پاهای تغییر شکل یافته بیماری است که در اثر استفاده از کفش‌های نامناسب در سنین پایین‌تر ایجاد می‌شود. این افراد در انتخاب کفش مناسب دچار مشکل می‌شوند، زیرا تغییر فرم پاها مانع از راحتی و انتخاب هر نوع کفش می‌شود. برای این افراد کفش‌هایی با رویه نرم و قابل‌انعطاف یکی از بهترین راهکارهاست. با خرید کفش چرم زنانه یا مردانه می‌توان تا حدود زیادی این مشکل را برطرف نمود و راحتی پا را تأمین کرد.

کف پای صاف و کفش مناسب آن

این افراد به طور مادرزادی دچار این مشکل هستند و در صورت استفاده از کفش نامناسب دچار کمردرد و درد در ناحیه لگن و زانو می‌شوند. برای این افراد باید کفش به گونه‌ای انتخاب شود تا قوس وسط پا را پوشش دهد و زیره نرمی داشته باشد تا درد در نواحی مورد نظر را کاهش دهد. اغلب این کفش‌ها به صورت سفارشی تولید می‌شود و یا باید از کفی مخصوص برای این افراد استفاده شود.

کفش مناسب پاهای پهن

پاهای پهن ممکن است به صورت مادرزادی در فرد دیده شود و یا در افرادی دیده می‌شود که دچار اضافه وزن هستند. برای این افراد کفش‌های تیز و پاشنه بلند مناسب نبوده و بایستی از کفش‌های پاشنه کوتاه و گرد استفاده کنند. کفش‌های باریک باعث فشرده شدن انگشتان پا و فشار به کل پا می‌شود و در نتیجه درد زیادی را ایجاد می‌کند. در صورتی که مجبور به استفاده از کفش‌ها پاشنه دار هستید، بهتر است یک سایز بزرگ‌تر را انتخاب نمایید تا به انگشتان پا آسیب و فشار زیادی وارد نشود.

کفش برای پاهای استخوانی و باریک

این افراد بر خلاف گروه بالا دارای پاهای استخوانی و کشیده هستند که در نتیجه باید از کفش‌های مخصوصی استفاده نمایند. مدل‌های ظریف‌تر و باریک‌تر برای این فرم پا مناسب هستند. البته کفش‌های راحتی مانند کفش تخت و کالج نیز با این فرم پا سازگاری دارند. یکی از مشکلات این افراد این است که ممکن است کفش با فرم پا تغییر شکل دهد که در این صورت عمر کفش بسیار کم شده و شکل و ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهد. بنابراین بهتر است از کفش‌های راحت‌تر استفاده نمایند، هرچند کفش‌های باریک متنوعی هم برای این افراد طراحی شده است.

پاهایی که زائده استخوانی دارند

یکی دیگر از انواع فرم پا مربوط به افرادی است که دارای زائده استخوانی در بین شست و مفصل پا هستند. این افراد در انتخاب کفش مناسب دچار مشکل می‌شوند و می‌توان گفت کار سختی در پیش دارند. زیرا این زائده مانع از پوشیدن سایز مناسب کفش می‌شود و مجبور هستند از کفش‌هایی با انعطاف بالا مانند جنس چرم استفاده نمایند. مدل‌های تیز و باریک و پاشنه دار برای این فرم پا توصیه نمی‌شود، زیرا باعث آسیب رسیدن و فشار آمدن به این زائده استخوانی و در نتیجه درد در قسمت پا می‌شود.

کفش برای انگشتانی که قوز دارند

یکی دیگر از انواع فرم پا مربوط به افرادی است که انگشتان آن‌ها قوز داشته و برآمده‌اند. این افراد باید از کفش‌هایی استفاده کنند که از متریال نرم ساخته شده‌اند تا فشار کمتری به پا و انگشتان وارد شود. مدل‌های جلو باز و جنس چرم برای این افراد مناسب بوده و توصیه می‌شود حتماً از جوراب همراه کفش استفاده نمایند. زیرا جوراب باعث می‌شود تا آسیب و فشار کمتری به انگشتان وارد شود.

فرم پا رومی

در این فرم پا دو یا سه انگشت پا بزرگ‌تر از سایر انگشتان هستند. در نتیجه در زمان انتخاب کفش مناسب باید دقت کنید که فضای جلوی کفش بازتر باشد تا این انگشتان آسیب‌ندیده و تحت فشار قرار نگیرند. برای این افراد مدل‌هایی که قسمت جلوی کفش گرد و بزرگ باشد، مناسب بوده و در مقابل کفش‌های نوک تیز و باریک مضر هستند.

فرم پای ژرمنیک

در این فرم پا تمامی انگشتان غیر از انگشت شست در یک ارتفاع قرار می‌گیرند و انگشت شست کمی بلندتر است. بنابراین فرم پا حالت مستطیلی داشته و باید از کفش‌هایی که مدل پهن‌تری دارند انتخاب شود. کفش‌های باریک باعث چسبیدن انگشتان به هم شده و در نتیجه فضایی برای حرکت و تکان دادن آن‌ها باقی نمی‌ماند. در نتیجه احتمال بروز بیماری‌های قارچی و عفونت پاها افزایش می یابد.

فرم پا مصری

یکی از رایج‌ترین و طبیعی‌ترین فرم پاها، فرم پای مصری است. در این فرم همه انگشتان دارای بلندی مشخصی بوده و ارتفاع آن‌ها از سمت انگشت شست به طرف انگشتت کوچک، کمتر می‌شود. مدل‌های نوک تیز ممکن است به انگشتان فشار زیادی وارد کند، ولی سایر مدل‌ها مناسب هستند. این افراد در انتخاب کفش مشکلی ندارند و به راحتی می‌توانند کفش مناسب را سفارش دهند.

فرم پا سلتیک

در این نوع فرم پا، انگشت دوم بلندتر از سایر انگشتان است. همچنین انگشت کوچک نیز نسبت به انواع فرم پا، بلندی بیشتری دارد. در نتیجه پاها حالت مستطیلی به خود می‌گیرند. این افراد نیز باید کفش‌هایی که نوک پهن و بزرگی دارند را انتخاب نمایند. کفش‌های باریک و تیز می‌تواند به انگشتان آسیب وارد کرده و آن‌ها را تحت فشار قرار دهد.

فرم پا یونانی

در این فرم نیز انگشت دوم بلندتر از سایر انگشتان بوده و به تدریج ارتفاع کاهش پیدا می‌کند. این افراد می‌توانند از کفش‌های نوک تیز استفاده نمایند، ولی باید مراقب انگشت دومی باشند تا فشار کمتری بر روی آن وارد شود.

کلام آخر

انتخاب کفش مناسب می‌تواند باعث سلامت بیشتر انگشتان و کل پاها شود. بعد از آشنایی با انواع فرم پا و تناسب کفش مناسب با آن می‌توانید از فروشگاه اینترنتی مسترچرم بهترین کفش مناسب با فرم پای خود را انتخاب کنید. در این فروشگاه اینترنتی می‌توانید انواع کفش مناسب با انواع فرم پا را بیابید.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *