پاک کردن لکه روی چرم

یک کت یا یک محصول چرمی معمولا نیازمند صرف هزینه ی زیادی برای خرید آن میباشد، اما در صورت مراقبت مناسب می تواند سالها و سالها دوام بیاورد. در بسیاری از موارد ، اگر روش های صحیح را دنبال کنید ، می توانید پاک کردن لکه روی چرم را به راحتی در خانه انجام دهید.

باید به این نکته توجه کنید که چرمی که خریداری می کنید چرم طبیعی است یا مصنوعی . بسیاری از محصولات مصنوعی می توانند بسیار شبیه به هم باشند اما نوع  تمبز کردن و مراقبت از آن ها  بسیار متفاوت با چرم طبیعی میباشد .

در مورد تمیز نگه داشتن محصولات چرمی باید به این نکته دقت کنید که نباید آن را در ماشین لباسشویی بگذارید.مراقبت و نگهداری منظم باعث می شود کت چرم شما جدید به نظر برسد. از راهنمای پاک کردن لکه روی چرم ما پیروی کنید و خواهید فهمید  که چگونه می توانید یک محصول  چرمی را در کوتاه ترین زمان تمیز کنید.

چگونه کت چرم خود را تمیز کنیم؟

چرم ماده ای نیست که بخواهید با آن کلانجر بروید . تمیز کردن یک کت چرمی نسبتاً آسان است ، اما اشتباه انجام دادن آن می تواند زیبایی چرم شما را قبل از زمان خراب شدن آن از بین ببرد  و آن را به یک لباس کهنه که دیگر به درد شما نمیخورد تبدیل میکند.

یک کت چرمی با کیفیت هرگز از مد نمی افتد. اما برای اینکه کت خود را همیشه نو  نگه دارید ، باید از آن مراقبت کنید. برخلاف انواع دیگر لباس ها ، نمی توانید کاپشن چرمی خود را به راحتی در ماشین لباسشویی بیندازید ، زیرا این می تواند باعث کوچک شدن ، ترک خوردن و پیچ خوردگی چرم بکار رفته در آن شود. اگر روی  کاپشن شما  یک لکه ی کثیف ریخته شده باشد ، روشهای سریع و آسانی برای تمیز کردن آن وجود دارد که باعث می شود علاوه بر تمیز شدن لکه، ظاهر محصول چرمی شما تا مدت ها جدید به نظر برسد.

استفاده از آب و صابون برای پاک کردن لکه از روی چرم

مرحله اول

مقداری صابون بیاورید و ان را با مقداری اب  گرم قاطی کنید تا زمانی که یک محلول بدست بیاورید.  در ادامه  آب گرم را در یک ظرف بزرگ و باز بریزید. حدود دو قاشق چای خوری شوینده مایع ظرف شویی را به آب اضافه کنید و هم بزنید و سپس محلول اب صابون را یه ظرف اضافه کنید و مجدد هم بزنیذ تا صابون کاملاً حل شود. هدف این است که یک محلول بسیار ملایم تولید کنید تا بتوانید بدون آسیب رساندن به کت خود ، آن را پاک کنید.

توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از مواد شوینده می تواند باعث خراب شدن چرم و از بین بردن رنگ ها و در نتیجه ظاهر لکه دار و رنگ پریده روی چرم شود.

مرحله دوم

حوله یا اسفنج نرم را اندکی خیس کنید. حوله یا اسفنج را در محلول صابون فرو کنید. مایع اضافی را بیرون بکشید. حوله یا اسفنج نباید خیس باشد ، فقط مرطوب باشد. اگر بیش از حد مرطوب باشد ، آب می تواند به چرم نفوذ کرده و اشباع شده و به طور بالقوه صدمه بیشتری به بار آورد.

از یک پارچه نرم استفاده کنید. اگر مراقب نباشید ، پارچه های ضخیم ممکن است روی چرم نرم خش ایجاد کنند. یک پارچه میکروفیبر و اسفنجی ایده آل است.

مرحله سوم

قسمت بیرونی کاپشن را پاک کنید. سطح چرم را با حوله یا اسفنج مرطوب با حرکات بلند و صاف با قدرت مالش بدهید. توجه ویژه ای به نقاط آب ، لکه های رنگی و مکان هایی که خاک یا روغن روی چرم ایجاد شده است کنید. کل ژاکت را تمیز کنید ، حوله را در صورت نیاز خیس کنید.

مرحله چهارم

از آب تمیز برای پاک کردن باقی مانده صابون روی چرم استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آب روی کاپشن باقی نمانده باشد. با یک حوله خشک ، چرم را بمالید تا کاملا خشک شود و اگر آبی روی چرم مانده باشد گرفته شود. کاپشن را در کمد آویزان کنید و اجازه دهید خشک شدن آن تمام شود. [

گرمای مستقیم می تواند برای چرم بسیار مضر باشد ، به ویژه اگر به تازگی مرطوب شده باشد ، بنابراین محصول چرمی خود را در ماشین خشک نکنید یا از سشوار استفاده نکنید.

استفاده از پاک کننده چرم برای تمیز شدن لکه و کثیفی روی چرم

استفاده از پاک کننده چرم برای تمیز شدن لکه و کثیفی روی چرم

مرحله اول

یک پاک کننده مخصوص چرم بخرید. این نوع پاک کننده ها  حاوی موادی هستند که خاک و لکه ها را از بین می برند و دارای روغن هایی هستند که به نرم شدن چرم و حفظ سلامت آن کمک می کنند. شما به طور معمول می توانید پاک کننده های چرم را در فروشگاه ها ، یا کفاشی هایی که واکس میفروشند و در زمینه چرم تخصص دارد ، پیدا کنید.

یک بطری محلول پاک کننده چرم خیلی هزینه بردار نیست  و احتمالاً سالها دوام می آورد.

مرحله دوم

پاک کردن لکه از روی کاپشن چرمی

پاک کننده چرم را روی ژاکت بمالید. یک قطره محلول تمیز کننده چرم را روی مکان مورد نظر بریزد . برخی از پاک کننده های چرم بصورت ژل یا اسپری هستند. اگر از هر یک از این انواع دیگر استفاده می کنید ، همیشه با حداقل مقدار پاک کننده  برای تمیز کردن شروع کنید و در صورت نیاز بیشتر از آن استفاده کنید.

مرحله سوم

تمیز کردن لکه از روی محصولات چرمی

محلول تمیز کننده را به چرم بمالید. یک حوله نرم و تمیز بردارید و پاک کننده چرم را روی سطح کت چرمی  ماساژ دهید. از حرکتهای دایره ای آهسته استفاده کنید و به صورت مارپیچی به سمت بیرون مالش دهید.پاک کننده باعث میشود ، لکه های ایجاد شده روی چرم از بین  برود.

در ادامه  سطح چرم را مالش دهید تا پاک کننده کاملاً جذب شود.

مرحله چهارم

نحوه تمیز کردن لکه از روی لباس های چرمی

محلول پاک کننده ی اضافی  را  از روی سطح چرم بردارید. از یک حوله جداگانه برای پاک کردن پاک کننده چرم باقی مانده روی کاپشن استفاده کنید. وقتی کار را تمام کردید ، کاپشن باید تمیز و براق باشد. پس از آن ، محصول چرمی  شما شبیه به ظاهر روز اولی که آن را خریده اید  شده  و چرم مرطوب  میشود که باعث میشود که چرم شما برای ماه ها در حالت خوبی  قرار بگیرد .

بطور معمول پاک کننده ها بگونه ای ساخته شده اند تا تمام لک های موجود روی چرم را از بین ببرند اما اگر چرم شما بسیار کثیف شده باشد یا لکه ی موجود روی آن به سختی پاک میشود میتوانید چندین بار از محلول پاک کننده استفاده کنید .

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *