پاک کردن لکه روی چرم

محمدمصطفی یوسف زاده
24 شهریور, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

چگونگی پاک کردن لکه روی چرم

برای خرید یک محصول چرمی معمولاً باید هزینه زیادی را صرف کرد. این در حالی است که اگر از آن به صورت مناسب مراقبت کنید، سال ها و سال ها می توانید از آن استفاده کنید. پاک کردن لکه روی چرم با استفاده از روش های صحیح در خانه نیز قابل انجام است. قبل از هر چیز باید نوع چرم خریداری شده را مشخص کنیم، آیا این چرم طبیعی است یا مصنوعی. محصولات ساخته شده با چرم مصنوعی ممکن است بسیار شبیه به هم باشند. اما نوع مراقبت و تمیز کردن آن با چرم های طبیعی تفاوت دارد.

یکی از مراقبت هایی که درباره تمیز کردن محصولات چرمی باید به آن توجه داشته باشید، عدم استفاده از ماشین لباسشویی برای شست و شوی آن ها است. نگهداری مناسب از لباس هایی از جنس چرم باعث می شود که لباس شما جدید به نظر برسد. در ادامه با ما همراه باشید تا راهنمای پاک کردن لکه روی چرم را در کوتاه ترین زمان ممکن در اختیار شما قرار دهیم.

تمیز کردن کت چرم

تمیز کردن کار سختی نیست، اما انجام آن به صورت اشتباه می تواند زیبایی چرم شما را از بین ببرد. بنابراین به یک لباس کهنه تبدیل می شود که دیگر به درد شما نخواهد خورد. کت های چرمی باکیفیت هیچ وقت از مد نمی افتد. اما باید توجه داشته باشید که برای نو نگه داشتن این نوع محصولات انجام یک سری مراقبت لازم است. به طور مثال کت های چرمی را برخلاف سایر لباس ها نمی توانید در ماشین لباسشویی بشویید. زیرا این کار موجب کوچک شدن، ترک خوردن و پیچ خوردگی چرم می شود. روش های راحت و فوری برای تمیز کردن یک لکه کثیف بر روی کت های چرمی وجود دارد که علاوه بر تمیز شدن لکه مورد نظر، باعث می شود کت چرمی شما تا مدت ها جدیدتر به نظر برسد.

استفاده از آب و صابون روشی برای پاک کردن لکه از روی چرم

  • مرحله اول

مقداری صابون را با آب گرم در یک ظرف بزرگ و باز قاطی کنید. به محلول آب و صابون دو قاشق چایخوری شوینده مایع ظرفشویی را اضافه کرده و هم بزنید تا یک محلول کاملا ملایم به دست آمده و مانع از آسیب رسیدن به لباس شما شود. لازم به ذکر است که به کار بردن بیش از حد مواد شوینده باعث از بین رفتن رنگ ها و خراب شدن چرم شده و ظاهر لکه دار و رنگ پریده ای بر روی چرم ایجاد می شود.

  • مرحله دوم

حوله یا اسفنج نرم و نم دار را در محلول صابون وارد کنید. سپس مایع اضافی آن را با فشار دادن خارج کنید. در این حالت فقط رطوبت برای حوله کافی بوده و نباید حوله خیس باشد. رطوبت بیش از حد حوله یا اسفنج می تواند باعث نفوذ آب به چرم شده و به بافت لباس صدمه بزند. توجه داشته باشید که استفاده از پارچه های ضخیم ممکن است باعث ایجاد خش بر روی لباس شود. پارچه های نرم مانند میکروفیبر و اسفنجی بهترین گزینه برای تمیز کردن کت های چرمی است.

  • مرحله سوم

بر روی تمامی قسمت های بیرونی کاپشن با استفاده از حرکات بلند و صاف با قدرت دستمال بکشید. به نقاطی که دارای لکه های رنگی یا تجمع خاک و چربی هستند توجه ویژه ای داشته باشید. در صورت نیاز دوباره حوله با استفاده از محلول صابونی مرطوب نمایید.

  • مرحله چهارم

در پایان اگر لکه های صابون بر روی کت چرمی باقی مانده بود میتوانید از آب برای تمیز کردن آن استفاده کنید توجه داشته باشید که آب بر روی کاپشن باقی نمانده باشد بهتر است برای اطمینان از خشکی لباس با استفاده از یک حوله خشک بر روی تمامی نقاط آن بکشید. کاپشن را در کمد آویزان کرده و زمان کافی برای خشک شدن کامل به آن بدهید. لازم به ذکر است گرمای مستقیم برای جنس های چرمی بسیار مضر است. بنابراین برای خشک کردن محصولات چرمی از سشوار استفاده نکنید.

استفاده از پاک کننده چرم برای از بین بردن لکه های روی چرم

  • مرحله اول

استفاده از پاک کننده های مخصوص چرم موجب از بین رفتن خاک و لکه ها شده و لباس های چرمی شما را تمیز می کند. به علاوه پاک کننده های مخصوص چرم دارای روغن هایی هستند که باعث نرم شدن چرم و حفظ سلامت آن می شود. این پاک کننده ها را می توانید در فروشگاه ها یا کفاشی هایی که در زمینه چرم کار می کنند خریداری کنید. خرید یک بطری محلول پاک کننده چرم هزینه زیادی نخواهد داشت و سال ها نیز دوام خواهد داشت.

  • مرحله دوم

برخی از پاک کننده های چرم به صورت ژل یا اسپری در بازار موجود هستند. برای استفاده از هر کدام از این ها سعی کنید با حداقل مقدار پاک کننده تمیز کاری را آغاز کنید و در ادامه در صورت نیاز مقدار بیشتری از آن را استفاده کنید. یک قطره از محلول پاک کننده چرم را بر روی مکان مورد نظر بر روی چرم بریزید.

  • مرحله سوم

پس از ریختن محلول تمیز کننده بر روی چرم، با استفاده از یک حوله نرم و تمیز محلول را بر روی سطح کت چرمی به خوبی ماساژ دهید. بهتر است از حرکت های دایره ای آهسته و مارپیچی به سمت بیرون مالش را انجام دهید. لک های روی چرم با این روش به خوبی از بین می رود.

  • مرحله چهارم

در پایان باید محلول پاک کننده اضافی را از روی چرم پاک کنید. این کار را بهتر است با یک حوله جداگانه انجام دهید. پس از پایان کار کاپشن شما براق، تمیز و همانند روز اولی می شود که آن را خریده اید. رسیدن رطوبت به چرم باعث می شود حالت مناسبی را برای چند ماه در خود ایجاد کند. ساختار محلول های پاک کننده به گونه ای است که می تواند تمام لکه های روی چرم را به خوبی تمیز کند. در عین حال اگر لباس چرمی شما خیلی آلوده باشد، می توانید برای پاک شدن آن چندین بار از این محلول ها استفاده نمایید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.