کفش مناسب پای پرانتزی

کفش مناسب پای پرانتزی

از بیماری های شایع در پاها، پرانتزش شدن پاها است. در این حالت پاها به سمت بیرون تمایل داشته و در زمان راه رفتن درد زیادی در زانوها احساس می‌شود و ممکن است فرد از پیمودن مسافت زیاد عاجز باشد. برای رفع این مشکل نیز روش‌های درمانی زیادی وجود دارد که بنا به عمق مسئله و وضعیت بدن و پاها می‌توان هر کدام از این روش‌ها را به کار بست. ولی نکته مهم اقدام سریع برای رفع و نادیده نگرفتن آن است تا عوارض کمتری را برای فرد به دنبال داشته باشد. یکی از این روش‌های درمانی و اصلاحی پوشیدن کفش مناسب پای پرانتزی و خرید کفش چرم زنانه یا مردانه مناسب با پای این افراد است. این کفش‌ها تاثیر بسیار زیادی در روند درمان دارند.

پای پرانتزی به چه معناست؟

ابتدا باید بدانیم که پای پرانتزی به چه معناست؟ در افرادی که پاهای پرانتزی دارند، قسمت زانوها از هم فاصله دارند. به این معنی که افراد عادی در زمان ایستادن و جفت کردن پاها، زانوها در کنار هم  و مماس هم دیگر قرار می‌گیرند. ولی در افراد پا پرانتزی این فاصله زیاد است و زانوها حالت کمانی به سمت بیرون دارند. در نتیجه فرد برای راه رفتن باید فشار زیادی را تحمل نموده و آسیب زیادی به کمر،زانو، ستون فقرات و پاها وارد می‌شود. معمولاً نوزادان در ابتدای تولد به علت کم بودن فضای داخل رحم مادر و فرم قرار گفتن جنین در آن، با این حالت متولد می‌شوند. این مشکل تا دو سالگی کودک اصلاح می‌شود و فرم پاها طبیعی می‌شود. در غیر این صورت احتمال وجود مشکل پای پرانتزی در افراد وجود داشته و باید از پزشک متخصص کمک گرفت.

علائم و عوارض پای پرانتزی چیست؟

علائم زیادی است که نشان می‌دهد آیا فرد پاهای پرانتزی دارند یا خیر؟ در این قسمت به علائم شایع این مسئله اشاره می‌کنیم:

فاصله زانوها

یکی از علائم شایع که با کمی دقت می‌توان به این مشکل پی برد، فاصله زانوها از هم است. زمانی که فرد ایستاده است، زانوها حالت کمانی گرفته و از هم فاصله می‌گیرند. در صورتی که در افراد عادی زانوها کنار هم قرار می‌گیرند.

احساس درد در زمان راه رفتن

این افراد در زمان راه رفتن احساس درد زیادی دارند که تشدید شونده است. معمولاً این درد در ناحیه زانو و لگن بیشتر احساس می‌شود و با نادیده گرفتن آن، در نیز شدت پیدا می‌کند. نواحی دیگر در پا از جمله کف و مچ پا نیز درگیر این درد شده و ممکن است حتی فرد از انجام امور روزمره خود ناتوان شود. کفش برای پای پرانتزی تا حدود زیادی می‌تواند به اصلاح حالت قرار گرفتن پاها در این افراد کمک نماید.

عدم قرینگی پاها

یکی دیگر از علائم پای پرانتزی، عدم تقارن قرار گرفتن پاها است. در افراد  عادی اگر خط فرضی به صورت عمودی در بدن در نظر بگیریم، پاها در دو طرف قرینه هم هستند که این مورد در افراد پا پرانتزی دیده نمی‌شود. عدم قرینگی در پاها نیز می‌تواند باعث احساس درد زیاد در زمان راه رفتن و ایستادن در افراد پا پرانتزی شود.

درمان کردن پای پرانتزی با کفش مخصوص

برای حل مشکل پای پرانتزی روش‌های متعددی پیشنهاد می‌شود که یکی از این موارد پوشیدن کفش مناسب برای پاهای پرانتزی است. این کفش‌ها به نوعی طراحی شده‌اند که از ستون فقرات، لگن و کف پا حمایت کرده و در نتیجه فرد به راحتی می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. در نتیجه به مرور زمان نیز فرم پاها اصلاح شده و درمان لازم انجام می‌گردد.

 کفی طبی مخصوص پای پرانتزی چه مزایایی دارد؟

برای افرادی که تمایل به استفاده از روش‌های درمانی برای رفع مشکل پرانتزی بودن پاها را ندارند، یکی از بهترین درمان‌ها استفاده از کفی طبی مخصوص پای پرانتزی است. این کفی‌ها از بروز درد در هنگام راه رفتن جلوگیری نموده و در نتیجه انجام فعالیت‌ها را راحت‌تر می‌کند. البته باید اشاره کنیم که نمی‌توان به صورت خودسرانه اقدام به تهیه این کفی‌ها نمود و باید به پزشک مراجعه شود. پزشک متخصص با بررسی وضعیت بیمار و درجه پرانتزی بودن پاها و پارامترهای دیگری مانند میزان احساس درد در نواحی مختلف پا مانند زانو، لگن و … نوع کفی را مشخص می‌کند. استفاده از کفی مزایای زیادی دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

احساس راحتی بیشتر در زمان راه رفتن

حمایت کامل از کف پاها باعث می‌شود تا فرد به راحتی قدم بردارد. در نتیجه از کاری که قبلاً با احساس درد زیادی انجام می‌شد، لذت خواهد برد. این کفی‌ها ایستادن، راه رفتن و قدم برداشتن را برای فرد راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند.

اصلاح فرم بدن و ستون فقرات

فشار زیادی که به پاها در زمان راه رفتن وارد می‌شود می‌تواند باعث ایجاد مشکل در فرم کلی بدن شود. ستون فقرات و لگن فرد دچار آسیب شده و ممکن است انحراف پیدا کند. بنابراین فرم و استایل بدن فرد به هم می‌ریزد. با استفاده از کفی مناسب پای پرانتزی می‌توان این عارضه را تا حدود زیادی اصلاح نمود. حمایت از قوس کف پا باعث می‌شود تا در هنگام قدم برداشتن فشار کمتری به ستون فقرات وارد شده و در نتیجه وضعیت ستون فقرات را بهبود می‌بخشد.

حمایت از قوس کف پا

افرادی که دچار پای پرانتزی هستند، کف پای صافی دارند. بنابراین مچ پا به خط وسط بدن نزدیک‌تر می‌شود. همین موضوع می‌تواند باعث اعمال فشار زیاد به ستون فقرات و کمر گردد که با کفی مناسب این مسئله تا حدود زیادی برطرف می‌شود. زیرا از قوس کف پا حمایت کرده و مانع از نزدیک شدن مچ پا می‌شود. البته اصلاح این فرم با تشخیص سریع امکان‌پذیر است و هرچه این تشخیص و درمان به موقع انجام شود، راحت‌تر می‌توان درمان کرد.

کفش مخصوص پای پرانتزی کودکان

تا سن دو سالگی کودک نمی‌توان به صورت قطعی از پرانتزی بودن پاها اطمینان حاصل نمود. ولی بعد از اینکه کودک به صورت کامل شروع به ایستادن و راه رفتن کرد، تشخیص این مشکل امکان‌پذیر است. زیرا تمامی فشار بدن بر روی پاها افتاده و اینکه آیا پاها حالت ایستایی خود را حفظ می‌کنند یا زانوها به طرفین متمایل می‌شوند، مشخص می‌شود. تشخیص به موقع این مشکل می‌تواند کمک زیادی در درمان آن نماید. یکی از درمان‌های شایع برای اصلاح پرانتزی بودن پاهای کودک، کفش پای پرانتزی کودکان است. این کفش‌ها از پای کودک حمایت کرده و می‌تواند از احساس درد شدید در هنگام راه رفتن جلوگیری نماید.

کلام آخر

پای پرانتزی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در سنین کودکی قابل تشخیص و درمان است. روش‌های متعددی مانند استفاده از کفش مناسب، بریس و یا فیزیوتراپی برای رفع این مشکل وجود دارد. ولی اینکه کدام روش درمانی قابل انجام است، باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. کفش مناسب پای پرانتزی یکی از روش‌های رایج برای اصلاح فرم پا و جلوگیری از احساس درد در زمان راه رفتن و انجام فعالیت‌های روزمره است. در فروشگاه کیف و کفش مستر چرم انواع و مدل‌های متنوع کفش مخصوص پای پرانتزی‌ اعم از بزرگسال و کودکان گردآوری شده است که به راحتی می‌توانید مدل، طرح و رنگ دلخواه را انتخاب نمایید.

محمدمصطفی یوسف زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *